Eli haluisin tietäää että vastaukset pariin kysymykseen:
-paljon kaniin menee kuukaudessa rakaa?(ruoka ym.)
-mitä pellettejä annatte kaneille?
-voiko 4 vuotiaan kääpiölupan kouluttaa sisäsiistiksi ja voiko sen totuttaa uusiin ihmisiin?
-kauan olette päivisin kaninne kanssa?
- ja paljon 4 vuotiaat kääpiölupat yleensä painaa?
Kiitos jos jaksatte vastata !
Mä nimittäin saan varmaan kohta 4v kääpiölupan:3
-paljon kaniin menee kuukaudessa rakaa?(ruoka ym.)
-mitä pellettejä annatte kaneille?
-voiko 4 vuotiaan kääpiölupan kouluttaa sisäsiistiksi ja voiko sen totuttaa uusiin ihmisiin?
-kauan olette päivisin kaninne kanssa?
- ja paljon 4 vuotiaat kääpiölupat yleensä painaa?
Kiitos jos jaksatte vastata !
Mä nimittäin saan varmaan kohta 4v kääpiölupan:3
Vastaukset 5
Vanhimmat
-Joku alta kympin pussi heinää eläinkaupasta taitaa kestää varmaan neljä kuukautta, pelletit kuussa ehkä pari euroo, ja tuoreruokana syö mitä kaapissa sattuu pyörimään. Purut on mulla yhteiset rottien kanssa, mut riippuu ihan sikana ostaako esim. Kutterinpurua vai jotain hamppua. Halvaus kumminkin tulee, jossei eläinlääkäriin joudu.
-supa rabbit exelii
- monet kanit osaa ihan ittestään, voi olla et oppii tai sit ei. Leikatut on huomattavasti siistimpiä kuin leikkasmattomat. Uusien ihmisten ei Pitäis olla ongelma.
-mun kluppa asuu vapaana keittiössä, riippuu vähän mitä muuta teen, mut kyllä tossa ainakin viis tuntii tulee pyörittyä.
-ihannepaino on 1,4-1,9 kiloo, normaalirajoista en osaa sanoo
Kiitos !
Mistä tota ruokaa saa ?
Lisää tietoo...
Mä ostan Pasilan eläinkaupasta, kun sieltä saa irtona. Kannattaa käydä omissa lähieläinkapoissa, ja kattoo mitä siellä myydään, ja sit googlettaa tai kysellä vaikka täällä onko ne hyviä ruokia vai ei :)
Ootko tutustunut ihan perusjuttuihin kaneista, esim.bkaniyhdistyksen sivut tai vanhat keskustelut vaikka täälläkin?
Purut tulee halvemmaks, jos ostat ison purupaalin kerralla. Meillä käytetään esim. gerbiilien ja hamsterien terraarioissa Hunter-kuiviketta. Sitä myydään 20 kg:n paaleissa Agrimarketissa ja maksaa kuitenkin alle kympin... Oliskohan se ollu 6 €... Se on sitä hevosille tarkotettua. Ja tosi hyvää: riittoisaa ja suht. pölytöntä. Suosittelen! :)
Kiitos tiedosta:)