kysymys valmet 605 hydrauliikasta

Minulla on valmet 605:ssa kaksi hydrauliikka lohkoa, niiden molempien lohkojen alla siellä traktorin takana johon letkutkin tulee kiinni on sellaiset mustat muoviset säätimet mitä voi pyörittää aika paljon auki ja kiinni päin. Mitäköhän virkaa niillä on? Paineisiin tai virtausnopeuksiin liittyvää kenties?
Ja toinen kysymys jos hydraulihalkaisin toimii aika hengettömästi kyseisellä koneella niin voiko kyse olla juurikin noista säätimistä vaiko jostain muusta, mistä? vai kenties halkaisimesta, puristus voimaa pitäisi kyllä löytyä siitä muistaakseni 7t.
46397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niistä hanikoista 2-toimisen lohkon voi muuttaa 1-toimiseksi.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta! Eli siis kun käytän hydrauli halkaisijaa niin kannattaako ne tai se jota käyttää niin kääntää kiinnni vai auki?? ja miten päin on yksitoiminen tai kaksitoiminen? ja miten se vaikuttaa eli siis miksi tälläinen mahdollisuus.

    Äänestä

  • masak1 kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta! Eli siis kun käytän hydrauli halkaisijaa niin kannattaako ne tai se jota käyttää niin kääntää kiinnni vai auki?? ja miten päin on yksitoiminen tai kaksitoiminen? ja miten se vaikuttaa eli siis miksi tälläinen mahdollisuus.

    Kun venttiilistä tehdään yksitoiminen, niin silloin sillä ohjataan yksitoimista toimilaitetta, joista mainittakoon vaikkapa peräkärryn kippisylinteri. Eiköhän tuo hanikka kierretä kiinni, kun venttiilistä tehdään kaksitoiminen(sulkeutuva neula estää öljyn vapaakierron ja kummastakin pikaliittimestä saadaan otetuksi paine samalla, kun toisesta avautuu tie tankkiin). Hanikan tarkoitus on se, että öljy pääsee kiertämään vapaasti esim. päästettäessä peräkärryn kippi ala-asentoon, koska muuten pumpulta tuleva öljy kiertää paineenrajoitusventtiilin kautta säiliöön ja tästä koituu turhaa energianhukkaa, sekä öljyn lämpeämistä. Esim. 200 barista purkautuva öljy lämpeää kertaheitolla noin 12 astetta, joten sillä on isokin merkitys, jos pidempiä aikoja öljy joutuu näin kiertämään...

    Äänestä

Otat sen yksitoimisen käyttöön ja paluuletkun tökkäät vapaaseen paluuseen (eli yksinäinen pikaliitin joka ohjaa paluuöljyn öljypinnan alapuolelle vaahtoamisen estämiseksi). Tuon yksi/kaksi-toimisuuden voit saada kokeilemalla selville. Kaksitoimisuus on silloin kyseessä, kun vipua ääriasennosta toiseen kokeiltaessa tuntuu (ellei ole kaksitoimisylinterillä varustettua esim. työntövartta käytettävissä) että traktorin käyntiääni muuttuu. Ellei toisessa asennossa muutu , saattaa se venttiililohko olla yksitoimiseksi ruuvattu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masak1 kirjoitti:

Minulla on valmet 605:ssa kaksi hydrauliikka lohkoa, niiden molempien lohkojen alla siellä traktorin takana johon letkutkin tulee kiinni on sellaiset mustat muoviset säätimet mitä voi pyörittää aika paljon auki ja kiinni päin. Mitäköhän virkaa niillä on? Paineisiin tai virtausnopeuksiin liittyvää kenties?
Ja toinen kysymys jos hydraulihalkaisin toimii aika hengettömästi kyseisellä koneella niin voiko kyse olla juurikin noista säätimistä vaiko jostain muusta, mistä? vai kenties halkaisimesta, puristus voimaa pitäisi kyllä löytyä siitä muistaakseni 7t.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu