Riista- ja kalatalouden tutkijat ampuivat karhun

luvatta.

Nuori pantakarhu ammuttiin Keuruulla vajaat kaksi viikkoa sitten. Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen tutkijoiden oli tarkoitus poistaa panta.
IL.
Keuruulla pannoituksen yhteydessä tapahtuneesta karhun kaadosta on tehty tutkintapyyntö Keski-Suomen poliisilaitokselle. Tutkintapyynnön teki lestijärveläinen Kaj Granlund, joka vaatii poliisia selvittämään, onko tapauksessa syyllistytty metsästysrikoksiin.

Hänen mielestään yleinen oikeustaju edellyttää poliisin tutkintaa, kuten Oriveden tapauksessa, missä kaksi nuorukaista ampui pesästä hyökänneen karhun. Miehiä epäillään törkeästä metsästysrikoksesta.

Granlundin mielestä Keuruun tapauksesta kerrotut tiedot eivät kuvaa tapahtunutta. Tapahtumakuvaukset hän on saanut ensisijaisesti lehdistön ja yksityishenkilöiden kautta.

Metsästystä harrastava Granlund tuli julkisuuteen Perhon susijahdin jälkimainingeissa kuluvan vuoden alussa. Joukko miehiä jäi tuolloin kiinni luvattomasta sudenkaadosta.

– Koetin silloin pitää seurannutta mediamyllerrystä jotenkin asiassa. Jäin kiinni näihin asioihin ja kiinnostuin muun muassa Oriveden tapauksesta. Sen jälkeen olen tutkinut pannoitusta ja pantavahinkoja, ja tehnyt pantavahingoista tutkintapyynnönkin. Se ei kuitenkaan edennyt tutkintaan, kertoo Granlund.

– Keuruun tapauksesta tein tutkintapyynnön, koska mielestäni tilanteessa on jotain hämärää.

Tutkintapyynnössään Granlund sanoo muun muassa, että tutkinnan pitäisi selvittää onko karhun kaulassa ollut vaurioita, jotka ovat muuttaneet sen käyttäytymistä.

http://www.suurkeuruu.fi/Uutiset/1194840095438/artikkeli/karhun kaadosta tutkintapyynto.html

5

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tostavaan

      Suurkerjuun sanomien ja kyläjuttujen perusteella on herra Granlund lähteny liikkeelle. Poliisi on jo tutkinu tilanteen ja todennu tilanteen. Mutta ainahan on suomessa ammattivalittajat saanu käräjöirä veronmaksajien rahoja lakimiesten pussiin . Tämäkin juttu on esissä vain sen takia kun pojjaat läks kännissä susijahtiin mölyä pitäen . Nyt sitten porukalla huhutaan milloin mitäkin oman rikoksen vähättelemiseksi .

      • eri säännöt.

        Niin, nehän Riista- ja kalatalouden tutkijat kuuluvat myös suojelun piiriin, eikä heitä voida syyttää koskaan mistään.


      • Toistellaan vaan
        eri säännöt. kirjoitti:

        Niin, nehän Riista- ja kalatalouden tutkijat kuuluvat myös suojelun piiriin, eikä heitä voida syyttää koskaan mistään.

        Näihän se menee .
        Kiinni jäätyään rikoksen tekiät yrittää kiinnittää huomion toisarvoisiin juttuihin .
        Pantakarhun epäonninen nukutusyritys ja siitä seurannut karhunkaato oli vahinko .
        Perhon surentappo jengi sen sijaan oli tarkkaan harkittua rikollisuutta .

        Eikä se muuksi muutu ei vaikka tutkinta pyyntöjä veronmaksajien rahoilla
        teetättä mite paljo tahaa .


    • Hhuhu
      • saattoi arvata.

        Ei korppi korpin silmää noki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1131
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      727
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      567
    Aihe