uusien opittujen kielien unohtamisesta vanhana

ihmeelliset aivot

Te, jotka olette asettuneet asumaan ulkomaille ja aiotte asua siellä elämänne loppuun asti. Oletteko tietoisia siitä, että voitte vanhemmiten unohtaa kaikki uudet kielenne, jolloin jäljelle jää vain se äidinkieli. Saattaa käydä niinkin, että kun siirtolainen on kauan uudessa maassaan asuessaan jo unohtanut oman äidinkielensä, hän vanhetessaan vähitellen palasi äidinkieleensä eikä pystynyt enää käyttämään niitä uusia kieliään. Millainen turvaverkko teillä on tätä tilannetta varten?

2

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki muistissa

      Voi voi, ihan nauratti !
      Olen asunut ulkomailla puolet elamastani, ja vaikken ole kayttanytkaan suomen kielta juuri ollenkaan, sita en ole unohtanut, onhan se aidinkieli. Myos minulle on usein sanottu etta aidinkieleni on erittain hyva.

      Uusia opittuja kielia ei noin vain unohdeta, ne ovat takataskussa aina, ja tulevat heti muistiin kun niita taas alkaa kayttaa.

      Kylla tama kirjoitus vaikutti todella oudolta, anteeksi vain. Ei ihmiset aivot, viela vanhempanakaan, niin huonosti toimi etta kielitaito unohdettaisiin.

      Ei tahan mitaan turvaverkkoa tarvita, vaan tavallinen terve maalaisjarki.

    • Nyfiken

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      93
      1851
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      113
      961
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe