mulla on tosi paljon finnejä ja mua hävettää ne tosi paljon ku kellää kavereilla ei oo niitä paljoo. mä kävin terkkarilla ja se sano että e-pillerit vois auttaa mua, oon siis 14v eikä mulla oo mitään poikaystävää enkä oo seksiä kokeillu eli ei sitä varten vaan niihin finneihin. kerroin kotona äitille että terkkari ehdotti pillereiden kokeilemista niin äiti sano että se ei halua että mä käytän niitä koska meillä on suvussa jotain veritulppia ja silläkin on ollu sellanen jalassa nii se ei halua että mä alan käyttämään pillereitä. ei mulla oo mitään tulppia ollu koskaan missään nii miks mä en vois pillereitä käyttää?? mä oon oikeesti näitten finnien kanssa ihan loppu kun tätä on jatkunu jo pari vuotta eikä apteekki kamatkaan oikein auta ja vaikka kuinka puhistaa ihoo ja hoitaa nii aina niitä tulee lisää ja lisää!! voinko mä sellaset pillerit saada vaikka äiti ei antais?
äiti kieltää e-pillerit??!
finneistäeroon99
13333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
käy ite ostamassa apteekista ja piilota jonnekkin
Pillerit voi aiheuttaa veritulpan, johon voi kuolla
Tänään oli just lehdessä et e-pillerit on aiheuttanut nuorille tytöille veritulpan aivoihin.
Oon ite 16v likka ja kärsin 12-15v aknesta, ja sanon tämän: mene ihotautilääkärille! ei ne apteekin kamat toimi jos on ihan kunnon akne, apteekin kamat on lievempään akneen. mene ensin ihotautilääkärille ja pyydä lääkkeitä, ja vasta viimeisenä alota e-pillerit jos mikään muu ei auta.. ei kannatais alkaa e-pillereit käyttää jos on veritulppaa suvussa.. joten lääkärille mars! mulla ainaki autto.
Auttaiskohan noi pillerit pojallekin? :--)
Jos ei estrogeenit haittaa, niin siitä vaan.
Finnien hoitoon?!
Sama kun ehdottaisi tykkiä hyttysten tappamiseen.
E-pillerit tappaa ,mutta ihmisen.
Taipumus veritulppiin on perinnöllinen, joten jos äidilläsi ja muilla sukulaisilla on ollut niitä, sinullakin on korkea riski saada veritulppa. Eihän niitä nuorena itsestään tule, mutta e-pillerit nostaa riskiä ja kohta voi tullakin. Välttämättä lääkäri ei edes määräisi sinulle e-pillereitä juuri tuon veritulppariskin takia.
Mene ihotautilääkärille ja pyydä jotain muuta lääkettä. Esim. antibiootit ja Roaccutan auttaa.
Kun itse hankin pillerit, niin lääkäri vartavasten kyseli onko ollut veritulppaa kellään sukulaisella. Riski on kuulemma moninkertainen pillereitä käyttävällä saada se tulppa, etenkin jos sitä on suvussa. Ainakaan tuo lääkäri ei olisi mulle niitä pillereitä määrännyt, jos olisin kuulunut ns. riskiryhmään. Migreeni on kuulemma toinen jonka kanssa ei sais e-pilsuja syödä. Suosittelen menemään ihotautilääkärille finnien takia. E-pillereistä on muutenkin varsinkin alkuvaiheessa haittaa. Itselläni oli ensimmäisenä pillerikuukautena kokoajan pikku vuotoa ja sitten kovia päänsärkyjä.
Migreeni ei sulje automaattisesti pillereitä pois. Ainoastaan aurallinen migreeni on vaarallinen kun se yhdistetään yhdistelmäe-pillereihin. Auraton migreeni ei ole este, eikä kumpikaan migreenityyppi ole este minipillereiden käyttämiselle.
Se, onko pillereistä haittaa alkuvaiheessa tai koskaan, on täysin yksilöllistä!
Kuuntele äitiäs. Jos sä mewt niitä pillereitä ottaan ja sun suvussa on suurempi riski, niin halvempaa hengellä leikkimistä olis mennä junanradalle. Jos et haluu kuolla sun ei ikinä kannata ottaa niitä pillereitä.
Itselläni e-pillerit on auttanut akneen, mutta sun suvussas tosiaan on toi veritulppariski ja sä et valitettavasti voi niitä pillereitä silloin käyttää.
Sen sijaan koitapa vaihtaa luonnonmukaiseen ihonhoitoon! Munkin naama rauhottui kunnolla vasta sen jälkeen. Pesen meikit kookosöljyllä, ei kuivata ihoa lainkaan. Kaikki aknenhoitovoiteet vaan kuivattaa ihan sikana... Tutustu myös netistä luonnonkosmetiikkaan, tekee paljon parempaa iholle kuin normikosmetiikan synteettiset aineet. :)
Ja jos vielä jostain löydät piharatamoita, niin niistä voit tehdä kasvoveden itsellesi. Itse olen tehnyt jo monta kesää peräkkäin. Auttaa tosi paljon aknearpien vaalenemiseen. Kerää kourallinen piharatamon lehtiä, kiehauta 1 dl vettä kattilassa, hauduta lehtiä n. tunti kannen alla. Sen jälkeen laita kasvovesi johonkin pulloon ja säilytä jääkaapissa (säilyy max. 2 viikkoa)
''ei mulla oo mitään tulppia ollu koskaan missään nii miks mä en vois pillereitä käyttää??''
Ookko oikeesti noin saatanan tyhmä? Ei ihmiselle kovin useasti kerkeä veritulppia kertymään. Ja tosiaan veritulppaan voi kuolla.