Aapo on valkoinen Bulli brindleillä korvamerkeillä, n. 30kg. Luonteeltaan Aapo on todella ihmisrakas (myös lapsirakas) ja kiltti. Agressiivisuutta 0%, mutta ei silti sovi toisten koirien kaveriksi todella rajun leikkimistavan takia. Aapo on melko laiska eikä hauku (paitsi ovikellosta pari kertaa) ja sopii siis kerrostaloon hyvin. Siitä saa myös kivan lenkkikaverin varsinkin jos jaksaa vähän innostaa. Mitään "vikaa" siinä ei ole, eli en ole Aaposta johtuvien syiden takia siitä luopumassa. Terveys on hyvä, mutta vatsa on herkkä, mutta pysyy oikean ruokinnan avulla kunnossa. Huonoina puolina mainitsen "tervetulo" hyppimisen, jota en ole osannut kitkeä pois. Lapsia vasten ei kuitenkaan ikinä hypi. Ja sitten tuo em. innokkuus toisia koiria kohtaan. Ohitukset menevät hyvin, mutta sitä ei saa ikinä päästää moikkaamaan toista koiraa, koska sitten se ei jatkossa enää menekkään ohi vaan pistää jarrut päälle! =D Ja koirapuistot on syytä unohtaa kokonaan. Lisäksi Aapo on todella herkkä ukkoselle, ilotulituksille ym. pamauksille, se pelkää niitä aivan hysteerisesti ja pelkääminen saattaa joskus jäädä päälle hetkellisesti. Muuten se on aivan loistava ja helppo koira ja ihana kaveri.
Tein päätöksen luopua siitä armottoman ajanpuutteen vuoksi. Tilanteeni on muuttunut monesti siitä kuin otin sen ja nyt päätin, että Aapon osalta tälläinen arki, joka ei tarjoa sille paljoakaan saa riittää. Se on ollut minulla pennusta asti ja on hankittu hyvältä luotettavalta kasvattajalta, johon olen pitänyt kokoajan yhteyttä. Minulla on kaksi pientä lasta ja uusioperhe kuvio, jossa nykyinen mieheni ei halua osallistua millään tavalla koiran hoitoon. Myös lapset ovat pääosin minun vastuullani, sillä mieheni on paljon pois kotoa, joten energianikaan eivät yksinkertaisesti enää riitä. Lisäksi käyn töissä, joten tilanne Aapon kannalta on mennyt aivan mahdottomaksi ja se on alkanut itsekkin stressata tilannettaan. Ennen minulla oli sellainen työpaikka, jossa Aapo kulki mukanani, jolloin lenkitys ja seuranpito hoitui sitä kautta, mutta enää siihen ei ole mahdollisuutta. Aapo on asunut koko elämänsä Helsingissä kerrostalossa ja kantakaupungissa. Omalla pihalla se viihtyy vain kesällä ja jos ihmiset ovat myös ulkona, yksin itkee sisälle pääsyä.
Aapo ansaitsee rakastavan kodin, jolla on aikaa, mutta ei se mahdottomuuksia tarvitse: sopivasti läsnäoloa ja miellyttävän ilmapiirin, virikkeitä sillloin tällöin (puruluut, leluilla ei leiki) ja pari todella väsyttävää lenkkiä viikossa, muuten pärjää pikkukävelyillä. Jos pystyisit tarjoamaan näitä, ota minuun yhteyttä ja kerro itsestäsi. Luovutushinta on sovittavissa. Lisäksi toivoisin, että koti löytyisi suht läheltä, sillä ottaisin sen mielelläni hoitoon esim lomareissujen ajaksi.
Kiltti 5v. Bullterrieriuros etsii uutta kotia
Alppibulli
1
197
Vastaukset 1
- Alppibulli
Ainiin, yhteystiedot unohtuivat.. Sähköposti on varmaan kätevin eli: [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210984Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49834- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "192708- 64623
- 64556
- 45540
- 37513
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2493- 77493