Koska suomi24 sivustolla ei ole näköjään omaa osiota meditaatiolle päädyin kirjoittamaan postoaukseni tänne:
Hei.
Olen päätynyt pohtimaan meditointia yhtenä keinona kasvattaa ja muokata itsenäisen ajatteluni prosessia.
Saan elämässäni usein jonkinlaista positiivista tunnetta käydessäni, ehkä kuulostaa hieman myös kummalliselta, keskusteluja mieleni sisällä, rakentaen polkua esimerkiksi jonkin ongelman ratkaisemiseen tai eri argumenttien pohtimiseen.
Toisin sanottuna pidän itsenäisestä pohdiskelemisesta ja olen kokenut sen nykyään olevan jopa jonkinlainen rakentava voimavara.
Tällainen prosessi on kuitenkin ollut ''vain'' luonnollista ja eräänä päivänä satuin ehdottamaan itselleni ajatusta meditoinnista: Voisinko saada siitä jonkinlaisen tradition ajattelemis-prosessin kehittämiseen tai kenties nykyhetken hahmotuksen lisäämiseen.
Uskon että meditoinnissa on monia, monia eri koulukuntia ja minulla ei tällä hetkellä ole kuvaa edes koko taiteenlajista.
Haluaisin vain kysyä onko tämänlainen olotilan kuvaus teillekin läheistä aloittaessanne meditointia ja minkälaista ''tekniikkaa'' tai kirjallisuuteen minun pitäisi lähestyä.
Tässä elämäntilanteessani omaan hyvin paljon aikaa ja avoimuutta tämänlaisen harrastuksen aloittamiseen.
Kiitos erittäin paljon vastauksista :)
(Taas) Kysymyksiä meditoinnin aloittamisesta.
5
169
Vastaukset
- Soppakauha.
"Haluaisin vain kysyä onko tämänlainen olotilan kuvaus teillekin läheistä aloittaessanne meditointia ja minkälaista ''tekniikkaa'' tai kirjallisuuteen minun pitäisi lähestyä."
Meditaatiosta hyvä kirja:
J.Krishnamurti: Erillisyyden päättyminen.- asdgsadfasfdg
Kiitoksia, pitääpäs tutustua teokseen lähiaikoina.
- 19+19
Krishnamurtia voi kyllä suositella.
Jos buddhalaiseen vipassana (insight) meditaatioon haluat tutustua, niin tätä kirjaa pidetään yleisesti yhtenä parhaista johdannoista aiheeseen: http://goo.gl/hkYYK - aloittaja..
Kiitoksia materiaalista.
Huhhuh.. muutin juuri uuteen asuntoon ja voisin kuvitella rakentavani tietynlaista seesteisyyttä arjessani.
Joten näyttää siltä että juuri tämä tilanne olisi optimaalinen eri materiaalin omaksumiseen ja eräänlaisen työstämisen aloittamiseen. - simppelintä
Tässä helppo opas, Suomalainen zen-opas:
http://www.basambooks.com/kirja/978-952-5734-52-2/suomalainen-zen-opas-2-painos/#.UkgroD89W1A
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1854122Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,993418SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.1002756Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2992665Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392356Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1602111Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02060Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k291751Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll61594- 441127