(Taas) Kysymyksiä meditoinnin aloittamisesta.

Aikaa&avoimuutta2

Koska suomi24 sivustolla ei ole näköjään omaa osiota meditaatiolle päädyin kirjoittamaan postoaukseni tänne:

Hei.

Olen päätynyt pohtimaan meditointia yhtenä keinona kasvattaa ja muokata itsenäisen ajatteluni prosessia.

Saan elämässäni usein jonkinlaista positiivista tunnetta käydessäni, ehkä kuulostaa hieman myös kummalliselta, keskusteluja mieleni sisällä, rakentaen polkua esimerkiksi jonkin ongelman ratkaisemiseen tai eri argumenttien pohtimiseen.
Toisin sanottuna pidän itsenäisestä pohdiskelemisesta ja olen kokenut sen nykyään olevan jopa jonkinlainen rakentava voimavara.

Tällainen prosessi on kuitenkin ollut ''vain'' luonnollista ja eräänä päivänä satuin ehdottamaan itselleni ajatusta meditoinnista: Voisinko saada siitä jonkinlaisen tradition ajattelemis-prosessin kehittämiseen tai kenties nykyhetken hahmotuksen lisäämiseen.

Uskon että meditoinnissa on monia, monia eri koulukuntia ja minulla ei tällä hetkellä ole kuvaa edes koko taiteenlajista.

Haluaisin vain kysyä onko tämänlainen olotilan kuvaus teillekin läheistä aloittaessanne meditointia ja minkälaista ''tekniikkaa'' tai kirjallisuuteen minun pitäisi lähestyä.

Tässä elämäntilanteessani omaan hyvin paljon aikaa ja avoimuutta tämänlaisen harrastuksen aloittamiseen.

Kiitos erittäin paljon vastauksista :)

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soppakauha.

      "Haluaisin vain kysyä onko tämänlainen olotilan kuvaus teillekin läheistä aloittaessanne meditointia ja minkälaista ''tekniikkaa'' tai kirjallisuuteen minun pitäisi lähestyä."

      Meditaatiosta hyvä kirja:

      J.Krishnamurti: Erillisyyden päättyminen.

      • asdgsadfasfdg

        Kiitoksia, pitääpäs tutustua teokseen lähiaikoina.


    • 19+19

      Krishnamurtia voi kyllä suositella.
      Jos buddhalaiseen vipassana (insight) meditaatioon haluat tutustua, niin tätä kirjaa pidetään yleisesti yhtenä parhaista johdannoista aiheeseen: http://goo.gl/hkYYK

    • aloittaja..

      Kiitoksia materiaalista.

      Huhhuh.. muutin juuri uuteen asuntoon ja voisin kuvitella rakentavani tietynlaista seesteisyyttä arjessani.
      Joten näyttää siltä että juuri tämä tilanne olisi optimaalinen eri materiaalin omaksumiseen ja eräänlaisen työstämisen aloittamiseen.

    • simppelintä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6344
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5418
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4279
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4142
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      75
      1233
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1095
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1060
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      880
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe