Sairauspäivärahalla useita kuukausia takana ja seuraavaksi haettava kuntoutustukea. Onko kuntoutusrahalla ja sairauspäivärahalla suurta eroa?
kuntoutus
10
205
Vastaukset
- tuloton
Niilä voi olla suurikin ero nimittäin kun sitä kuntoutusrahaa ei välttämättä myönnetä lainkaan.
- gggggggg
Mielenkiintoista? eli kuinka niin voisi käydä?
- tuloton
Kuinka niin voisi käydä?
Sellainen käy tosi monelle. kelahan sen päättää näkemättä kuulematta sinua. Itse olin noin vuoden sairauspäivärahall ja sen jälkeen kela hylkäsi kuntoutustukihakemukseni, vaikka aivan samoilla diagnooseilla sitä hain jolla olis saanut sairauspäivärahaa, nyt kelan mukaan kyseessä ei ollutkaan enää sairaus. Kaiken kukkuraksi he kyllä myönsivät minulle terapiaan rahaa vaikka siis en ollutkaan enää sairas. Nyt olen toista vuotta tuloton. Onneksi kuitenkin on vielä tt-tuki jonka turvin kykenen elämään ja he onneksi maksavat loppuosan terapiakuluistakin, muuten sekin jäisi käymättä.
- näin on
olen aivovamman saanut jolle kela maksoi pätkissä vain murtuneesta nilkasta ja senkin katkaisi 45 päivää ennen kun olisin saanut kuntoutustukea-työkyvyttömyyseläkettä,eikä se ole sen jälkeen suostunut maksamaan mitään!
olis kiva kuulla millä sairauksilla te sitä saatte! - jjaaooiu54
Uskomattomalta kuulostaa, mutta uskotava se on jos näin todellakin käynyt. Itse asiassa jännitti jo sairauspäivärahan jatkokin kun vaadittiin kelankin lääkärin lausuntoa kahden muun b-lausunnon lisäksi, mutta mitään ongelmaa tai kyselyjä ei tullut ja rahat rullaa kuten ennenkin. Riippuu todella paljon ilmeisesti lausunnoista ja sananmuodoista koko sirkus. muuta selitystä en keksi.
- tuloton
Tuon sairauspäivärahan jatkohan on yleensä vaan rutiinitoimenpide eli ei tarvitse edes hakemusta täyttää uudelleen vaan käy vain lääkärissä joka kirjoittaa b-lausunnon.
Ihan toinen asia on kuntoutustuki, sehän on samalla määräaikainen eläke. Ja eläkettähän ei ihan tuosta vaan sitten myönnetä laisinkaan. Toiset joutuu vuosikaudet hakemaan ennenkuin menee läpi.
Monilla on se usko jos ei sairauspäivärahakauden aikana parene niin sitten se jatkuu kuntoutustuen nimikkeellä eteenpäin. Näin ei todellakaan asia ole. Näitä ihmisiä, sairaita, on tässä maassa tuhansia, monet työkkärin kirjoilla työtä hakemassa. Systeemi kun on se , ellet saa kuntoutustukea voit saada työkkärirahaa kunhan haet töitä vaikka oletkin sairas.
- eikuntoutusta
minultakin hylättiin sairauspäiväraha juuri kun olisin saanut oikeuden hakea kuntoutustukea!
Tämä on systemaattista kelalta.- tuloton
Ei sillä ole väliä hylätäänkö se sp.raha juuri ennen oikeutta hakea kuntoutustukea. Hylsyjä satelee silti tosi paljon.
- bbbbb
Tavallaan rutiinitoimenpide, mutta silti pyydettiin toistakin b-lausuntoa toiselta lääkäriltä, mutta kai se on muuttunut tällaiseksi. Seuraavaksi tuli kelalta kirje jossa oli mainittu, että voit hakea eläkettä silloin ja silloin.
- aaapooolokoi
Kuntoutuksen voi hakea kelalta myös sähköisesti ja b-lausunnot toimitettava sinne. Mitään romaania ei ilmeisesti tarvitse kuitenkaan kirjoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181933
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271502En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931356- 631224
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1291113The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut111086Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223902- 151849
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57793Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20748