Piirihaavi???

Tietämätön vanhempi

Moi, lienee asiantunteville hassu kysymys mutta mitä/mikä periaate takana piirihaavitoinnassa? Meneekö tässä jollain tavalla jo nuoret pelaajat "maajoukkueputkeen"?

19

1936

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalkapalloilija

      Joukkue - Piiri - Maajoukkue
      Itse 14v poika.
      Ensin pitää päästä piirijoukkueeseen sieltä ne scouttaa parhaat pelaajat maajoukkueeseen

    • erotuomari

      Piirihaavitoiminnassa haetaan seuraavankauden piirijoukkueisiin pelaajia . Maajoukkueleiri kutsut tulevat erikseen , mutta parhaimmilla pelaajilla siihenkin on mahdollisuus . Yleensä ikäkausimaajoukkueleirille pääsee parhaimmat pelaajat,
      mutta ei se takaa peliaikaa , vaikka olisi maajoukkueleirillä mukana. Yleensä poikkeuksetta ne pojat jotka pääsevät pelaamaan piirijoukkueiden väliseen SM-turnaukseen niin siellä on paikalla myös ikäkausimaajoukkueen edustajia katsomossa.
      Helsingissäkin on niin paljon pelaajia , että joudutaan jakamaan useimpiin joukkueisiin ja sama myös uudenmaanpiirissä. Piirihaavissa saa harjoitella piirin eri joukkueiden talenttien kanssa. Tavallaan piirihaavitoiminta on pelaajien katsastamista piirinedustusjoukkueeseen.

    • pallo_objektiivi

      No näissäkin asioissa sekä valmentajilla, että seuroilla on omat lehmät ojassa. Esim. Uudenmaan Piirin alueella on tietyllä seuralla suhteettoman iso osa edustuspaikkoja, vaikka varsinkin vanhemmissa junioreissa parempaa pelaajamateriaalia olisi pienemmissä seuroissa.

      Tämä "hyvä veli" toiminta on osaltaan heikentämässä Suomen futismenestystä maailmalla. Sama tapahtuu mikrotasolla kaikissa Suomen futisseuroissa valmentajien, seurojen päättäjien, entisten pelaajien lapsia hyysätään ja estetään rehelline oikeudenmukainen kilpailu.

      Harva Suomen palloliitossa vie suomen jalkapallon kehittämisen omien motiiviensa edelle.

      Jos saman olisi sallittu tapahtua Ruotsissa, Zlatan ei olisi koskaan siellä missä nyt on. Hänen uransa yritettiin hyvien veljien taholta moneen kertaan katkaista, kun omat pojat jäivät varjoon.

      Samaa yritettiin myös Litmaseen nuorena, onnekseen Harri Kampman oli tukena.

      • 20vlajiaseurannut

        Juurikin näin, ja pahimillaan piirihaavien valintoihin vaikuttavat aikuisten henkilösuhteet. Luulin, että tällaiseen ei olisi Suomessa varaa, mutta näköjään on. Sitä paitsi suurin osa piirikoutseista tuijottaa vain oman poikansa tai kaverin pojan suorituksia. Valinnat haaveihin tehdään vasemmalla kädellä.


    • Hyvämeja

      Juuri näin. Jos oikeasti todellisesti lahjakkaat nostettaisiin piirihaaviin niin Suomen futis olisi paljon paremmassa asemassa kuin tällä hetkellä. Lähes poikkeuksetta piirihaaviin valittu tai valitun isä tai äiti on aktiivisessa asemassa seurassa. Kun oikeasti ne pelaajat jotka harrastavat rakkaudesta lajiin ilman että isä tai äiti viittivät kuskata treeneihin, vaan pelaaja kulkee itse kaikkiin tapahtumiin ja on vielä parempi kuin chosen one, jää kuitenkin ulkopuolelle piirihaavista. Itse olen jopa nähnyt miten lahjakas pelaaja on savustettu ulos joukkueesta kun olisi parempi pelipaikalle kuin vaalmentajan lapsi. Huvittavaa on se että jos tämä chosen one ei pärjää esim. taitokilpailuissa niin silloin joukkueenjohdon arvostus taitokisoihin on nollassa. Samasta joukkueesta voi joku päästä jopa piirin kilpailiuihin mutta ei mitään asiaa piirihaaviin kun chosen one on siellä. Yleensä perustellaan sillä että ei se tarkoita että osaisi pelata tai niin edelleen. En kylläkään ole nähnyt yhtäkään junioria joka ei olisi osannut pelata jos on yltänyt piirin taitokilpailuissa mitaleille. Ja kyllä se kertoo jotain että yltää kilpailuissa kaikkien silmien alla huippusuoritukseen kuin että tekee saman treeneissä. No, ei se tästä mihinkään muutu. Tämä on Suomen tapa. Tai palloliiton.

      • luulossakivaelää

        Mun mielestä koko taitokilpailu lajissa nimeltä Suomalainen potkupallo on aika typerä asia. Miksi pitää ottaa kellolla aikaa kun lapsi pomputtelee palloa ja lasketaan, kuinka nopeasti pystyt sen tekemään. Eikö siinäkin pomputtelussa pidä olla tietty statsi, eikä tehdä sitä mahdollisimman hätäisesti kilpaillen väärin. Sama koskee paria muutamaakin joka on otettu siihen lajiin. Jos suomen jalpolloilijoiden tason mittari on joku taitokilpailu, (jota ei muuten espanjassa ole) ja jos ja kun näistä tulevaisuuden "toivoista" yritetään vääntää jotain futaajaa, niin ollaa syvällä metsässä ja pahasti. Jos espanjalaiselta ammattivalmentajalta kysytään meidän kisoihin liittyvistä asioita, niin vastaus on: Missä kohtaa peliä tulee tällaisia tilanteita? Kisojen jälkeen monet luulevat sitten, että mä oon koko etelä-suomen neljänneksi paras pelaaja. taitolipailu ja jalkapallo ovat kaksi eri asiaa/lajia.
        Jos halutaan pelata oikeasti niin silloin orkesteri pitää saada pelaamaan ts. soittamaan oikein joukkueelle ja se joukkupeliä ymmärtävä kuinka se tehdään ei opita mistään muualta kuin pihapeleistä lajiin katsomatta.


      • dimitarb

        Taitokilpailu on vain yksi puolueeton mittari. Jos ei pärjää taitokilpailuissa ei taitotaso ole riittävä oikeaankaan jalkapalloon. Jos ei saavuta kultamitallitasoa taitokilpailuissa ei taitotaso ole riittävä maajoukkueeseen. Divaribyräksi ehkä hopeatasolla.

        Lisäksi fysiikka täytyy olla riittävällä tasolla. Taito ja fysiikka on perusta, jolle voidaan hyvä pelaaja rakentaa. Pelikäsitys karttuu itsestään vuosien kokemuksella.


      • mikkelinpele
        dimitarb kirjoitti:

        Taitokilpailu on vain yksi puolueeton mittari. Jos ei pärjää taitokilpailuissa ei taitotaso ole riittävä oikeaankaan jalkapalloon. Jos ei saavuta kultamitallitasoa taitokilpailuissa ei taitotaso ole riittävä maajoukkueeseen. Divaribyräksi ehkä hopeatasolla.

        Lisäksi fysiikka täytyy olla riittävällä tasolla. Taito ja fysiikka on perusta, jolle voidaan hyvä pelaaja rakentaa. Pelikäsitys karttuu itsestään vuosien kokemuksella.

        Onko noita kisoja Bjunnuillekki? Kovasti harjoittelin koko viikon, mutta kun ei näkynyt missään ilmoituksia kissoista. Jos se on puolueeton mittari niin silloin syöttöseinällä pärjää maajoukkueessakin Suomessa.


      • dimitarb

        Jos puhutaan piirihaavi ikäisistä, niin harvempi pelaa vielä b-junnuissa. Toki muutamilla maahantuoduilla d-ikäluokan pelaajilla saattaa ollakin ikää ja kokoa riittävästi :D


      • valitseoikein
        dimitarb kirjoitti:

        Taitokilpailu on vain yksi puolueeton mittari. Jos ei pärjää taitokilpailuissa ei taitotaso ole riittävä oikeaankaan jalkapalloon. Jos ei saavuta kultamitallitasoa taitokilpailuissa ei taitotaso ole riittävä maajoukkueeseen. Divaribyräksi ehkä hopeatasolla.

        Lisäksi fysiikka täytyy olla riittävällä tasolla. Taito ja fysiikka on perusta, jolle voidaan hyvä pelaaja rakentaa. Pelikäsitys karttuu itsestään vuosien kokemuksella.

        Pelikäsitys karttuu niille, joilla on järkeä päässä. Lahteen piti hommata venäjältä suurseura Zenitistä lainalle pelaaja ja kupsiin monta Nigerialaista. Mistä se kertoo?
        Siitä, että ei ole halua kehittää pelaajia yksilöinä vaikka harrastajamäärä hipoo jo 150 000.


    • pirihavi-joulukuusi

      hassumpi luuloa

    • jojo_tre

      Piirihaavin kautta piiritoimintaan osallistujien valmentajien junioreita ujutetaan maajoukkuetta kohti. Tarpeen mukaan kampitetaan oman junnun pelipaikalle ehdolla olevia talentteja. Siinä raaka totuus.

      • r3d5

        Tampereella tämä ainakin tuntuu olevan ihan vakio käytäntö. En ikinä laittaisi lastani pelaamaan kusenkeltaiseen pelipaitaan tämän epäurheilijamaisen touhun takia.


      • ihmistenpariinpelaamaan
        r3d5 kirjoitti:

        Tampereella tämä ainakin tuntuu olevan ihan vakio käytäntö. En ikinä laittaisi lastani pelaamaan kusenkeltaiseen pelipaitaan tämän epäurheilijamaisen touhun takia.

        Vai Tampereellakin toimitaan näin. Ei se sitten poikkea oksennuksesta millään lailla. Tuntuu välillä siltä, että missä kunnossa talous siinä kunnossa ahdistus joukkueissa. Pois täältä ja äkkiä!


    • jyväskylässäonpaskaa

      Nykypäivänä sinne scoutataan lupaavimmat pelaajat. Käydään turnauksissa yms yms. Sitte piirijoukkue porukkalähtee eerikkilää jossai vaiheessa sieltä aluejoullueeseen josta mahdollisesti maajoukkueeseen.

    • tyrmistynyt

      Kuulin joukkueessamme muutaman pojan pääsevän pelaamaan piirisarjaa. 08 ikäluokka.
      Onko tämä normaali käytäntö. Eikö se olekaan kaikille joukkueessa, jotka haluavat. Kuka tekee päätökset asiasta? Mistä löytyy tasoryhmiin/väreihin jakokriteerit vai onko se oikeasti ihan randompuuhaa? Kenen puoleen voi kääntyä jos peräänkuuluttaa reilua peliä ja poikien oikeudenmukaista kohtelua?

      • potkupallonkatsoja

        Piirisarja on hiukan eri juttu, kuin piirihaavi. Mutta samaa subjektiivista epäammattimaista arpomista anyway. Suomessa ei vaan ole valmentajia, jotka osaisivat arvioida pelaajia, ei edes maajoukkueessa.


      • tulevaisuudeneurokenttä

        Niin pääsevät 07 ryhmään pelaamaan? Ihan normi käytäntö-..katsoppa poikien nimet
        ja vanhempien rooli joukkueessa ei luultavasti yllätä.


    • Kpv1930

      Piirihaavi ja piirijoukkueet ovat tarkoitettu vain valmentajien ja toimihenkilöiden lapsille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      112
      1427
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      49
      941
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      145
      730
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      586
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      540
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      109
      505
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      478
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe