Huomasin eräänä päivänä, että tapettiin on tullut kupru ylhäältä alas asti. Kyseessä betoniseinä. Vedin mattoveitsellä kuprukohtaa hivenen auki. Sieltä paljastui ensinnäkin ainakin 5 kerrosta vanhoja tapetteja, ja ilmastointiteippiä, jonka alta taas n. 1cm levyinen halkeama, joka siis ilmeisesti ulottuu lattiasta katonrajaan. Onko ihan ok korjailla tällaisia juttuja jesarilla? Kysyn ennekuin mainitsen asiasta. Asutaan vuokralla.
Betoniseinän (sisäseinä) halkeaman korjaaminen
3
325
Vastaukset
- 5hy78
jokainen saa tietenkin oman kämpän seiniä paikata haluamallaan materiaalilla. itse laittaisin rakoon akrylaattimassaa joka on joustavaa mutta päälle maalattavissa. kuten kupruilu osoittaa niin tuo halkeama "elää" jatkuvasti eikä mikään tapetti pysy siinä suorana tai repeämättä.
- tartunta
Ei akryylimassakaan estä sitä halkeaman elämistä. Toki täyttää vähän mutta....
- 5hy78
tartunta kirjoitti:
Ei akryylimassakaan estä sitä halkeaman elämistä. Toki täyttää vähän mutta....
ei tietenkään akryylimassa estä elämistä mutta koska se on joustavaa niin rako pysyy ummessa. jos halutaan pitää tapetti niin se on leikattava halkeaman kohdalta, rakohan siinä sitten välillä on muttei repeämää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010876Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710339Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2335781Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804604Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313086- 1713085
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin391883Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981478Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61310Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161234