Halosen kommentti

Mikä juttu tämä nyt oli, kun ehdin vain hätäisesti vilkaista kauppajonossa. Iltapäivälehti nimittäin otsikoi jotain tyyliin Halonen: pahin loukkaus, kun luultiin lesboksi. Jos tämä on totta, niin putoaa tasa-arvoimagolta pohja pois. Mitä se kertoo ihmisen arvomaailmasta, jos pahin loukkaus on, että luullaan homoksi. Eikö tällainen ajattelu ole ennemminkin homofobista. Toivottavasti otsikko oli vain tyylitön provo!
6334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tarkoitus on vain saada ihmiset ostamaan maksullinen painettu päivän Iltalehti tai maksullinen digilehti. Kuten varmasti tiedät, toisinaan toimittajat itse valitsevat mitä juttuja nostavat esille ja mitä eivät. Toisinaan toimittajilla ei ole mitään tietopohjaa kirjoitettavasta asiasta vaan mennään mutupohjalla. Joskus aihe mistä kirjoitetaan voi olla päätetty jo etukäteen ilman, että on edes vielä haastateltu ketään.

Äänestä
  • En tiedä mikä juuri tää tapaus on, mutta kuulostaisi loogiselta. Matalampitasoisten lehtien otsikoinnissa asioita paisutellaan esim. sanavalinnoilla ja lausumia irrotetaan asiayhteyksistään tavoitteena saada lukijat kiinnostumaan ja ostamaan/klikkaamaan.

    Ite kiinnitin huomiota kun Iltalehdessä oli just juttu: "Vastamielenosoittajat iskivät Hetero -Prideen!" ja vieressä linkki: "Katso, miten vastamielenosoittajat iskivät!". Tuollainen otsikointi muistuttaa hämäävästi taannoisten oikeiden iskujen - Priden kaasu- ja kananmunaiskujen - otsikointia. Artikkelin lukemalla selviääkin, että tässä tapauksessa isku = ihmisiä oli aidan takana kyltteineen.

    Äänestä

on, että ihminen ei asemansa vuoksi voi paljastaa totuutta.

Äänestä

Kyllä mustakin olisi aika loukkaava että ihmiset spekuloisivat minun olevan suhteessani vain kulissien takia. Kyllä se varmaan Arajärveäkin harmittaa että ihmiset kuvittelevat vaimon olevan hänen kanssaan jostain muusta syystä kuin rakkaudesta ja tunteista. Vertaisin itse tilannetta siihen että esim nuorille lesboille hoetaan että se on vaan vaihe etkä sä oikeasti pidä naisista tms. Parisuhde (ja seksuaalinen suuntautuminen) on muutenkin henkilökohtainen asia ei se tuntunnu kovin hyvältä jos siitä juorutaan.


Eli ei se minusta ollut tosiaankaan homofobinen kommentti.

Äänestä

Mäyräkin on vinokas. kas kas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1+8 kirjoitti:

Mikä juttu tämä nyt oli, kun ehdin vain hätäisesti vilkaista kauppajonossa. Iltapäivälehti nimittäin otsikoi jotain tyyliin Halonen: pahin loukkaus, kun luultiin lesboksi. Jos tämä on totta, niin putoaa tasa-arvoimagolta pohja pois. Mitä se kertoo ihmisen arvomaailmasta, jos pahin loukkaus on, että luullaan homoksi. Eikö tällainen ajattelu ole ennemminkin homofobista. Toivottavasti otsikko oli vain tyylitön provo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu