Keittiö

Kiitos..

Mikä on oikea henkilömitoitus keittiötyössä? Mistä saisin sen selville?

4

322

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cheffi

      millaisesta keittiöstä puhut? Valmistetaanko keittiössä paljon ruokaa? Onko kyse ravintolasta vai suurtaloudesta?

    • kiitos..

      Reilut sata annosta päivittäin. Joka päivä on lounasaika.
      Keittiö on ns keskuskeittiö. Ruokaa menee päiväkodille kuin myös vanhuksille.
      Välillä on erilaisia tilaisuuksia, kokouksia yms...

      • cheffiii

        Minulla ei ole kokemusta johtamisesta mutta luulisin ainakin kolmen kokin pärjäävän.. Tilaisuudet on sitten asia erikseen. Riippuu paljon minkä kokoinen tilaisuus on kyseessä ja miten ruoat valmistetaan ja niin edelleen. Oletko käynyt mitään esimieskoulua tai vastaavaa? Siellä varmaan oppisi nuokin jutut..


    • tiskari1

      Olen ollut tiskaamassa monessa paikassa ja 100 asiakasta päivässä on pienimmästä päästä. Jos ruokaa myös syödään paikan päällä niin sellaisessa paikassa on yleensä yksi ammattitaitoinen kokki ja yksi kassatarjoilija joka hoitaa buffan, sekoittaa mehut tiivisteestä ja auttaa keittiössä sen verran kun tarvitaan. Kiireisimpinä päivinä on tiskaaja 4-5 tuntia, jos on vähemmän asiakkaita kuin tavallista niin kokki ehtii itse tiskaamaan.

      Paikoissa joissa tehdään 300 annosta päivässä on yleensä yksi kokki, yksi rtt ja yksi tiskaaja tai toinen rtt joka tekee salaatit ja tiskaa lopun ajasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      115
      2981
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1217
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      978
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      703
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe