Keittiö

Kiitos..

Mikä on oikea henkilömitoitus keittiötyössä? Mistä saisin sen selville?

4

336

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cheffi

      millaisesta keittiöstä puhut? Valmistetaanko keittiössä paljon ruokaa? Onko kyse ravintolasta vai suurtaloudesta?

    • kiitos..

      Reilut sata annosta päivittäin. Joka päivä on lounasaika.
      Keittiö on ns keskuskeittiö. Ruokaa menee päiväkodille kuin myös vanhuksille.
      Välillä on erilaisia tilaisuuksia, kokouksia yms...

      • cheffiii

        Minulla ei ole kokemusta johtamisesta mutta luulisin ainakin kolmen kokin pärjäävän.. Tilaisuudet on sitten asia erikseen. Riippuu paljon minkä kokoinen tilaisuus on kyseessä ja miten ruoat valmistetaan ja niin edelleen. Oletko käynyt mitään esimieskoulua tai vastaavaa? Siellä varmaan oppisi nuokin jutut..


    • tiskari1

      Olen ollut tiskaamassa monessa paikassa ja 100 asiakasta päivässä on pienimmästä päästä. Jos ruokaa myös syödään paikan päällä niin sellaisessa paikassa on yleensä yksi ammattitaitoinen kokki ja yksi kassatarjoilija joka hoitaa buffan, sekoittaa mehut tiivisteestä ja auttaa keittiössä sen verran kun tarvitaan. Kiireisimpinä päivinä on tiskaaja 4-5 tuntia, jos on vähemmän asiakkaita kuin tavallista niin kokki ehtii itse tiskaamaan.

      Paikoissa joissa tehdään 300 annosta päivässä on yleensä yksi kokki, yksi rtt ja yksi tiskaaja tai toinen rtt joka tekee salaatit ja tiskaa lopun ajasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1103
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      33
      829
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      55
      828
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      684
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      37
      663
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      589
    8. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      547
    9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      3
      542
    10. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      22
      542
    Aihe