wc pönttö pitäisi vaihtaa nykyinen pönttö on kiinnitetty betonipaakuun miten pöntön saa kunolla irti siitä betonista ja pitääkö lattia tasoittaa ja laatoitaa ennen kun asentaa uuden pöntön.
wc pönttö
kyselijä1
8147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Piikkaamalla ja loppuihin jep
Annat tennarii siihen pönttöön.
Ota ensin sulku irti.
Jos ei skönde sillä irtoa ,niin moska ja taltta..hakkaat skönden irti.
Saneerausjalallinen pönde tilalle..vaikka ido 7 day.
Saneerausjalallinen pönde peittää yleensä irrotusjäljet.
Helppoa.
Kaada pönttöön kuumaa vettä, anna posliinin laajentua hetkisen ja lujalla tönäisyllä lähtee irti. Betonimöykkyä voi sitten varovasti halkoa poralla irti lattiasta.
Joo eli sulku kiinni. Vedät pöntön säiliön tyhjäksi. Jos ruuvit niin ota ne irti. Sitten vaan kansi ylös ja potkuja pönttöön ja heiluttelua niin kyllä lähtee. Sit piikkaat betonikakun pois. Sen jälkern idon 7 day tsi gustun isojalkanen paikallee. Noin 20 minuutin homma.
Isojalkasetkaan ei peitä aina kaikkia jälkiä, lattia voi olla laatoitettu jälkeenpäin pöntön ympäriltä, viemäri voi olla puoliksi seinän sisällä... Siinä muutama syy miksi ei ole 20 minuutin homma.
Yleensä tuollainen 20 min homman tekijä aiheuttaa vaurion, jota korjataan pari viikkoa.
silikoonilla tai jollain tasoitemassalla leivotaan sitten jos meinaa jäädä irvistämään. miten viemäri voi olla puoliksi seinän sisällä jos entinen pönttö normisti kiinni?
sikamassalla tarvittaessa tiivistetään viemäriputki kyllä se puoleen tuntiin menee.
No mitäs jos siinön epäkeskömänsetti?
Eyks sö sit vöi öllä nörmisti kiinni? Hö
Sikamässää sillä sitten tiivistetään,eikö käytetä wc yhteitä/tiivisteita? Hö
Jölläin täsöitemässällä leivotaan.
Huh,huh..lisää viisaita rakennusdirektiivien mukaisia hyvää ja rehellistä rakennustapaa noudattavia vinkkejä näiltä ruutiukoilta kiitoos.