Saako isoa koiraa pitää kytkettynä omakotitalon pihassa tilapäisesti muutaman päivän ilman sääsuojaa yms.?
Koiran lyhytaikainen pito ulkona
5
150
Vastaukset
- Näin
Ei saa! Pyydä joku kaitsemaan Rekkua siksi aikaa kun olet poissa kotoota. Hoitaja kotiin tai sitten viet tutulle hoitoon ja ellei sopivaa löydy, niin sitten hoitolaan siksi aikaa. Jonkun pitää kuitenkin katsoa että edes ruokaa ja vettä riittää.
- Ei koppia
Kotiväki on paikalla. Lähinnä tarkoitin, pärjääkö eläin ulkoruokinnassa väliaikaisesti pari yötä ilman asianmukaista suojaa esim. tilanteessa allergikkovieraita kylässä tai pienenä rankkuna osana koiran koulutusta?
- hgjjhkhkhkj
No ei ..hilsettä on kotona joka tapauksessa. Ja koira ei ymmärrä tilannetta.
Eikä toimi edes koulutuksen osana..koira ei yhdistä asioita kuten ihminen. Tuo jäähymeininki on lasten kasvatusta ei koiran.
Muuten hyvä aidattu alue hyvä koppi ja ulkoilua hiukan silloin tällöin mielen virkistykseksi on ok. Mutta ei korvaa lenkitystä eikä pidä pitää siellä ylenmäärin. Pikkuhiljaa totutetaan ulkoiluun tarhassa.
- koirkoir
En usko että allergiselle (näin itse allergisena) on mitään väliä oli se koira sitten ulkona tai sisällä, koiran kotiin on kuitenkin hilse ja karva levinnyt joka paikkaan eikä se määrä siitä olennaisesti vähene jos koira on ulkona. Jos koiran liikkumista pitää rajoittaa, niin mieluiten pitää vaikka yhdessä huoneessa kuin ulkona ilman suojaa.
Eikä koira ymmärrä, että tämä on osa koulutusta kun on täällä ulkona yksinään. Jos haluaa jääkausia harrastaa, niin se kyllä onnistuu ihan sisälläkin. Joten vastaus on ei, ei koiraa ulos ilman suojaa edes pariksi päiväksi. - 12+11
Ei saa!
Millä tahansa ulkona pidettävällä kotieläimellä on oltava lain mukaan asianmukainen suoja ja hoito (laki on minimi mutta ei vastaa kaikilta osin nykyisiä käsityksiä eläinten hyvästä hoidosta). Arktiset rodut ja jotkut metsästyskoirat tykkäävät olla ulkona karuissa oloissa, jos niillä on kunnon turkki mutta muuten menee eläinrääkkäyksen puolelle.
Ulkonapito ei missään tapauksessa saa olla rangaistus ja älä muutenkaan käytä mitään rangaistuksia koulutuksessa. Koira ei niitä ymmärrä. Erilainen syy-seuraus käsitys kuin ihmisellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854930- 402351
- 1912320
- 882241
- 1331909
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231748- 1781540
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161451Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461233- 351146