puhutaan ettei naisessa oo ikinä vikaa jos hänet raiskataan mut miten on mahdollista jos joku on raiskattu 3 eri kertaa ???????
Tarkotan että voiko noin huonoa tuuria olla vai pitääkö naisenkin katsoa jo peiliin.
Tarkotan että voiko noin huonoa tuuria olla vai pitääkö naisenkin katsoa jo peiliin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
crack-whorejahan raiskataan varmaan 4675 päivässä
Asia on aika yksinkertainen:
Syy on aina raiskaajan. Lainsäädännössä on siihen tasan yksi helpotus: jos uhri on vietellyt tekijän. Ja koska vietteleminen on äärettömän hankala käsite ja vaikeasti osoitettavissa, käytännössä siihenkään ei kannattane vedota.
Kaikilla ihmisillä on oikeus fyysiseen loukkaamattomuuteen kaikkialla. Oikeus on voimassa epämääräisen ex-poikakaverin asunnossa siinä kuin tyhjällä, pimeällä kujallakin.
Ja sitten tulee se mutta.
Joissain tilanteissa altistuu raiskaukselle. Yksinäisen naisen ei ole hyvä päästää humalaista, pahansisuista exäänsä tai tuntematonta miekkosta kotiinsa, jos ei halua seksiä. Ja kannattaa ylipäätään sen verran valikoida seuransa, että saa olla rauhassa, vaikka kaikille sekään ei ole mahdollista.
Tällaisista asioista huomauttaminen saa seksuaalirikosten uhrit suuttumaan, koska he tuntevat syyllisyyttä ja häpeää. Niin muodoin näistä ei kannata mainita raiskatulle, kyllä hän tietää ilman sanomistakin oman virheensä.
Kaikkineen tilannetta voisi verrata huoneiston oven lukkoon. Kellään ei ole oikeutta mennä luvatta toisen ihmisen asuntoon, saati sitten ottaa sieltä omaisuutta. Kukaan ei kuitenkaan jätä ainakaan taajamissa kotiaan lukitsematta kun sinne ei jää ketään, vaan lukitsee ovensa huolella. Jos oven pitää aina auki, lopulta paikalle osuu joku joka ei toimi lain ja sääntöjen mukaan. Arvotavarat katoaa, ja vakuutusyhtiössä on turha puhua oikeuksistaan, jos kerran on tietäen jättänyt uksensa lukitsematta. Korvausta ei heru. Syyhän toki on edelleen murtovarkaan, mutta se ei liikuta välttämättä ketään.
Niinpä ihmisen, joka joutuu usein rikosten kohteeksi, on toki hyvä katsoa elämäänsä avoimin silmin. Oikeuksistaan ei voi nauttia, ellei hyväksy niiden ehtoja. Ja yksi turvallisuuden ehto on hyväksyä se, että jotkut ihmiset eivät noudata lakeja.
Useimmat ihmiset kuitenkin elävät jokseenkin turvallisesti ilman että joutuisivat vakavien rikosten kohteeksi useasti elämänsä aikana. Vaikka turvattomuudesta puhutaan paljon, eivät ainakaan länsimaat nykyiselläänkään ole mitään villiä länttä.
Liian karua ollakseen totta. Totuus kuitenkin on niin.
Jos voisin ottaa osan tuskasta kannettavakseni.
Kysehän ei loppupeleissä ole enää edes seksistä. Vaan halusta alistaa naista. Harvemmin ketään naista, joka ei elä suhteessa, raiskataan kolmea kertaa. Mutta ne naiset väkivaltaisessa parisuhteessa, ei kolme raiskauskertaa edes riitä. Antaisitko mystery perustelun että millä tavalla naisen pitäisi katsoa peiliin? Eihän MIKÄÄN asia oikeuta raiskaamaan naista tai lasta.Ihan oikeasti.
Kyllä minuakin ihmetyttää jos luen jostakusta jota ensin isä ja veli käytti hyväkseen, sitten poikaystävä raiskaa seurustelun jo loputtua, tämän jälkeen jonossa seuraava mies eli avomies tai aviomies pahoinpitelee ja raiskailee vuodesta toiseen...
Mutta eihän tuollaisen uhri muusta tiedä! Hän hakeutuu jatkuvasti samaan seuraan kuin mihin on jo kotonaan tottunut: hyväksikäyttävään, alistavaan, ihmisarvoa loukkaavaan. Sano hänelle että hän ansaitsee parempaa. MISTÄ hän lähtee sitä parempaa hakemaan? Terveiden ja normaalien ihmisten parista vai? Miten heille voi ikinä edes yrittää kuvailla mitä on käynyt läpi? Ja sitten sitä taas päädytään saman sontasakin joukkoon jossa on jo aiemmin kärsinyt.
Toinen mahdollisuus on saatanan huono onni. Onhan kuulema salamakin iskenyt samaan ihmiseen 2 kertaa päivän aikana, kai sitä voi joku raiskauksenkin kokea useita kertoja kun niikseen on.
Tai sitten kyseessä on karma...
Jokatapauksessa ketään ei voi syyttää siitä että hänelle aina käy noin, jos ei hänellä ole kunnollisia mahdollisuuksia varjella itseään. Ja kenellä on? Kehen voi luottaa? EI KEHENKÄÄN!
Eikö kehenkään voi luottaa?
Miten oikein voit edes elää?
Luottamus on aina riskinotto. 100 % ei pidä luottaa kehenkään, ei edes omaan äitiinsä, eikä isäänsä.
Eikä itseensäkään.
Välttelen ihmiskontakteja parhaani mukaan.
Toiset naiset flirttailee enemmän kuin toiset, ja pukeutuu esimerkiksi paljastavampiin vaatteisiin. Mutta SE EI OIKEUTA silti miestä raiskaamaan häntä. Raiskaus on aina väärin.
Jos toinen on itsetuhoinen, niin saako hänet tappaa? Ei...
Alan kirjallisuudesta olen lukenut ainakin kahdesta tavasta selittää tälläinen toistuva raiskatuksi tuleminen. Lisäksi on olemassa myös pelkän huonon onnen mahdollisuus.
Yksi seksuaalisen väkivallan uhrin vähemmän rakentavista selviytymiskeinoista on pyrkiä omalla seksuaalisella käyttäytymisellä korjata sen minkä pelkää rikkoutuneen - siis oman seksuaalisuutensa. Seurauksena voisi siis esimerkiksi olla lukuisten pinnallisten sukupuolisuhteiden kierteeseen yrittäessään todistaa itselleen ja muille omaa seksuaalista eheyttään.
Tähän voi myös liittyä vallan käytön ja koston elementti. Henkilö voi käyttää seksuaalisuuttaan saadakseen valtaa miehistä todistaakseen itselleen, ettei ole enää uhri.
On myös mahdollista, että raiskattu tai hyväksikäytetty ryhtyy suhteeseen väkivallan tekijään tai jatkaa entistä suhdetta. Tämä voi olla yritys osoittaa, että seksuaalisen väkivallan kokemus oli vain hänen väärinkäsityksensä ja siten olla näkemättä kipeää totuutta.
Kysymys on näissä ihmismielen psyykkisistä suojausmekanismeista, jotka aktivoituvat kriisitilanteessa. Äärimmäinen kriisitilanne vaatii äärimmäisiä kriisinhallintamenetelmiä.
On myös olemassa uhriutumisen kierre, jossa seksuaalisen väkivallan uhri ajautuu useasti samaan loukkuun. Seksuaalisen väkivallan uhreilla on usein vaikeita itsetunto ongelmia ja sen vuoksi he eivät usein osaa vaatia ansaitsemaansa kohtelua. Huono kohtelu voi tuntua ansaitulta tai ehkä ei mielletä sen eroavan jo muutenkin normaaliksi muuttuneesta pahasta.
Ilmeisesti myös uhriutuvat naiset ovat kovin huonoja tunnistamaan tilanteita, joissa normaalin ihmisen hälytyskellot soisivat. Tätä on selitetty dissosiaatio mekanismilla, eli uhri pyrkii välttämään aikaisempaan seksuaaliseen väkivallan tilanteeseen liittyviä merkkejä näiden tuomien traumaattisten muistojen takia ja ei siksi tunnista uhkaavaa tilannetta.
Kukaan ei tule raiskatuksi omasta tahdostaan vaikka naisilla voi olla fantasioita raiskatuksi tulemisesta tai alistavasta miehestä.
Mut on itse raiskattu kolme kertaa. Kyllä miehen pitäisi ymmärtää jos toinen ei halua ja pyytää ette jos alapää repeää.
Se, että raiskataan kerran, ei takaa sitä, että ei raiskattaisi toista kertaa, ei se edes laske todennäköisyyttä yhtään.
Eräs tuntemani tyttö raiskattiin, ymmärtänette varmaan, ettei hän halunnut olla yksin sen jälkeen oudossa paikassa? Kaikki kaverit kun alkoivat lähteä joidenkin jätkien kanssa pyörimään ympäriinsä. Sitten tuli eräs mies, joka puheli tytölle mukavia, ja tyttö ajatteli, että tuo mies varmaan voisi suojella häntä jos joku yrittäisi uudestaan... Ei varmaan vaadi paljoa arvata, että koska tarinaa täällä kerron, raiskasi em. mies tytön, ainoa vika tytössä oli, että hän oli sinisilmäinen ja luotti siihen ettei kukaan tahdo pahaa.
Tapauksessa oli alkoholilla vaikutusta asiaan, mutta lienee turha alkaa saarnata siitä, että mitäs joi, koska vaikka joku nainen pillu paljaana sammuneena keskellä kaupunkia, ei se anna kenellekään miehelle oikeutta koskea häneen.