voihan

huh huh

suora avo-oja,kuinka saat kaivettua suoran ojan.Linjanaru,vai mikä avuksi.Syvyys noin 1,5-2 m leveys ylhäältä luokkaa4-5 metriä.
Ja tosiaan vaatimus on luotisuora.

8

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvoja juu

      Sehän on kaivettava sivusta eli panet ojan takaluiskan/reunan kohtaan kepeistä viiva suoran linjan jonka mukaan kaivetaan. Tarvittaessa vaikka 2 metrin välein.

    • ehä miä tiiä

      Mietin että oisko jostakin putkilaserista tai muusta suoran linjan näyttävästä mittalaitteesta apua. Nehän näyttää linjaa kymmeniä, jopa satoja metrejä.

    • huh huh

      Ja tosiaan ojan pohja on vielä oltava 0.5 metriä leveä.
      Kai se on pakko kaivaa sivusta,jotta saa sen pohjan muotoiltua oikean levyiseksi.
      Mahtaa olla hidasta hommaa.Saako tuota edes 100 metriä päivässä.

    • Paavi Johannes

      Tuskinpaa saa, mihin tuo tulee, kun on noin tarkat kriteerit?

    • WeK

      Ei nyt millään pahalla, mutta jos olet kaivinkonetta yhtäänkään käyttänyt niin pitäisi ojan saada aikaiseksi. Jos se on uusi niin ehdottomasti kone keskelle ojalinjaa, telat jättää hyvät apuviivat maahan ja leveällä luiskakauhalla viistää posket sekä tiltillä sipaisee pohjan suoraksi niin avot! Tähtäyskeppi pitkälle johon linjaa aina siirtäessä konetta. Noin suuresta valtaojasta tulee ylijäämämaatakin 4m3 per metri joten aika vallit on reunoissa tai monta yksikköa ajamassa sitä pois...

    • huh huh

      juu ei se maa siinä ongelmaa tuota ja on ojaakin tullut kaivettua,mutta nyt on aurinkoakin tarkempi pomo sihtaamassa.Ja tosiaan ojan pohjan leveys oltava 50 cm,eli siinäkin on oma tuumailu kuinka siitä saadaan siisti.Ajattelin,että jos pohjan vetäisi kaapelikauhalla,tai sitten tykkänään sivusta luiskakauhalla.Muutenhan siitä pohjasta tulee v-mallinen,jos kone on ojalinjalla.

    • kaivaaja

      Eheii pojat,tottakai oja kaivetaan -ojakauhalla.Tollaista ojaa pistelee rapiat 500 metriä päivässä.
      Ja on meinaan luotisuoraa ja vesi ei jää lammikoiksi,vaan huilaa tasaista pohjaa pitkin.
      No onhan ojaa tullut kaivettua noin 600 km tehkää perässä.

      • mihnä kuhna

        tää o joku pohjalainen ihan varpilla siältä tulee juur näitä kommentteja !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3238
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      72
      1580
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      80
      1129
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      145
      1052
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      941
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      888
    7. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      862
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      139
      775
    Aihe