Sokkelin pinnan korjaus

Olen maalannut omakotitalon sokkelin ruskeaksi ja maali on pysynyt suhteellisen hyvin sokkelissa kiinni useita vuosia. Nyt kuitenkin huomasin, että talon eteläsivulta on sokkelin pinnasta lohjennut pinnalta palasia ja nyt näkyy lohjenneista kohdista betonin harmaa väri.
Ajattelin täyttää ensin nuo kolot jollain laastilla ja sitten maalaisin uudelleen ruskeaksi sokkelin.
Mikä laasti olisi parasta tuollaiseen paikkaukseen ja onko syytä kostuttaa alusta ennen laastin levistystä?

1

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaantaas

      kalkki sieltä kylmästä betonista nousee ellei harkkoja, onko betoni suorassa maakosketuksessa? paljonko on eritettä sokkelissa (50 vaiko 100 tms)?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      142
      9437
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5384
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3749
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2573
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      32
      2215
    6. 71
      1973
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      143
      1952
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      231
      1720
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1454
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      39
      1270
    Aihe