Olen maalannut omakotitalon sokkelin ruskeaksi ja maali on pysynyt suhteellisen hyvin sokkelissa kiinni useita vuosia. Nyt kuitenkin huomasin, että talon eteläsivulta on sokkelin pinnasta lohjennut pinnalta palasia ja nyt näkyy lohjenneista kohdista betonin harmaa väri.
Ajattelin täyttää ensin nuo kolot jollain laastilla ja sitten maalaisin uudelleen ruskeaksi sokkelin.
Mikä laasti olisi parasta tuollaiseen paikkaukseen ja onko syytä kostuttaa alusta ennen laastin levistystä?
Sokkelin pinnan korjaus
1
496
Vastaukset
- minävaantaas
kalkki sieltä kylmästä betonista nousee ellei harkkoja, onko betoni suorassa maakosketuksessa? paljonko on eritettä sokkelissa (50 vaiko 100 tms)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on1209995Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä349701- 217901
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776284Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304842- 464583
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1133968Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1233371- 623087
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2173016