Kalliita hoitoja karsitaan julkisesta terveydenhuollosta

Raha ratkaisee

10

170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otan vaikka lainaa

      Varautukaa hyvissä ajoin, parasta hoitoa ei välttämättä anneta.

      • enna 1

        Julmalle tuntuu jottei hoitoja anneta,ja keiltä hoidot lopetetaan


    • pussin pohja

      Yhteiskunnan pussi ei ole pohjaton. Tässä vain ehdotellaan, että aletaan keskustella siitä, mihin raja vedetttäisiin. Se vain oli määritelty, että yhteiskunta ei enää maksaisi hoitoja, joiden vaikuttavuus on kyseenalainen ja jotka ovat kalliita. Mikä tässä keskustelussa on väärää?

      Onko moraalisesti parempi käyttää miljoona euroa tuhannen ihmisen toimivaan hoitoon vai kymmenen ihmisen ehkä toimivaan hoitoon? Kumpi on yksilön kannalta parempi? Kumpi yhteiskunnan?

    • Pahoinvointiyhteisku

      Minua taas suututtaa puhe hyvinvointiyhteiskunnasta, sitähän Suomi ei ole ollut enää vuosiin. Julkinen terveydenhuolto on pahassa kriisissä. Onneksi on sairauskuluvakuutus, joka on osoittautunut korvaamattomaksi. On väärin karsia kalliita hoitoja, joilla esim. syöpäpotilas voi saada lisää elinaikaa. Meillä on varaa mutta ei ole halua.

      • Eikös tuossa linkissä mainittu kalliit hoidot joista ei ole voitu osoittaa olleen hyötyä?


    • 2 vaihtoehtoa

      Kumpi on parempi vaihtoehto?

      1. Yhteiskunta kustantaa kaikille kaikenlaisia hoitoja, kunnes kyseisen vuoden budjetti on käytetty syyskuussa, ja loppuvuodesta ei anneta kenellekään mitään hoitoja.

      2. Yhteiskunta kustantaa kohtuuhintaisia ja toimivia hoitoja kaikille tarvitseville koko vuoden ajan.

      • On varaa

        Sinulle 2 vaihtoehtoa. Suomella on varaa hoitaa sairaat hyvin jopa kalliisiin hoitoihin, mutta sairaat ovat priorisoinnin helppo kohde. Älä edes uskottele moista. Minua priorisointi ei koske, eikä tule koskemaan.


    • gfhffhfhfg

      Jos Suomella on antaa miljareja ulkomaille,niin eiköhän ensin pitäisi hoitaa oman maan asukkaista

    • terveys2

      Suomen terveydenhoito on jäänyt pahasti jälkeen jo parikymmentä vuotta sitten. Nyt on korkea aika laittaa terveydenhuolto, eläkeläishuolto ja psykiatria yksityisille. Ei pieni valtio voi millään verovaroilla pitää yllä hyvää tai edes jotenkuten toimivaa terveydenhuoltoa. Se on jo kauan sitten nähty.

      Nyt on aika katsoa mallia Ruotsista jossa yksityiset pyörittävät edellämainittuja yhdessä käsikädessä yhteiskunnan varojen (verotulojen) kanssa. Ruotsissa esim Capio ja Aleris hoitaa terveydenhoidon, lastenneuvoloita, äitiysneuvoloita, eläkeläsikoteja, psykiatriaa.,, terveyskeskuksia, sairaaloita ...

      Täällä Tukholmassa me voidaan mennä mihin laboratroioon tahaansa, jopa sairaalan laboratorioon näöytteitä ottamaan. mlabroatoriot ovat auki kaiketpäivät ja lääkäreiden laboratoriolähetteet löytyy netistä jokaisessa labrotoriossa.
      Me saadaan valita lääkärimme, tervesykeskuksemme jne itse.

      http://capio.com/sv/Start/Capio-i-Europa/

      http://www.aleris.se/Alla-Aleris-vardenheter/

    • Meillä on varaa

      Vaikuttaa toimivalta Ruotsin malli. Suomi ei ole ollut enää vuosiin terveydenhuollon mallimaa. Varaa meillä kyllä on, vaikka lahjoittaa Kreikalle ja muille maille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      208
      17025
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      161
      12111
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      175
      6575
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      40
      5919
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4822
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      9
      4647
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3904
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      97
      3606
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      80
      3546
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3221
    Aihe