Pitäs korjata otsikon kuulokkeet.
Kaapeli on poikki, liekkö koiro sitten syönyt sen. Kuorin kaapelia enemmän, tässä kuva:
http://tinypic.com/view.php?pic=v6j9ds&s=5#.Ukc7MD_GCNg
Miten ihmeessä tuommosen voi korjata?? Ei tuossa ole kuin kaksi tutun kuparin näköistä kaapelia ja jotain lankajohtoja.
Vinkkejä / neuvoja olis kiva saaha :(
Kaapeli on poikki, liekkö koiro sitten syönyt sen. Kuorin kaapelia enemmän, tässä kuva:
http://tinypic.com/view.php?pic=v6j9ds&s=5#.Ukc7MD_GCNg
Miten ihmeessä tuommosen voi korjata?? Ei tuossa ole kuin kaksi tutun kuparin näköistä kaapelia ja jotain lankajohtoja.
Vinkkejä / neuvoja olis kiva saaha :(
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kerää kaikki eriväriset langat nippuihin kierrä ja juota kunkin nipun päästä,niin saat kolme tai neljä kuulokkeen juotospistettä.
Tummat langat normaalisti kuulokekapseleiden miinusmapoja.
Voi juottaa suoraan 3.5mm tai 6.3 blugiin tai tehdä ns teippikarvi.
Eikös tuossa ole 3 eriväristä johtoa 2 kuparia? kuparin väriset johdot ovat ilmeisesti kuulokkeiden ja mikrofonin maajohdot ja 3 eriväristä kuulokkeiden ja mikrofonin "virtajohtoja" maajohdot voi niputtaa yhteen. Värillisten johtojen päät kannattaa polttaa nopeasti sytyttimellä jotta eristelakka palaa pois. Sen jälkeen yhteen juottaminen on helpompaa.
Ja muista eristää johdot toisistaan korjaksen jälkeen! tiesitkin varmasti sen...
Värilliset johdot (pun. vih. sin) poltettu yhdistetty -> ääni tulee ja toimii.
Testattuani sen puolen yhdistin kuparin, joka on melko varmasti maa.
Vaalean kaapelin kuorin molemmista päistä ja yhdistin niiden sisältämän kuparin .
(maa oli vaalean johdon ympäri kiedottu)
Kun testasin niin mikrofoni ei toimi. Testasin nauhoittaa, on - off kytkimen *naps* kuuluu nauhoitteessa ei muuta ääntä. Laitoin mikrofonin (se on irroitettava) suoraan koneeseen kiinni ja se toimii silloin.
Missä lie vika?
Tämmönen löyty:
http://4.bp.blogspot.com/_TLhRjH_AeBM/Sksjna19vkI/AAAAAAAAAJ4/TqNkFJHREwc/s1600-h/wiring.jpg
Nuin olen yhdistänyt kaapelit.. Vika lienee siis jossain muussa kohdassa kuin siinä mistä itse yhdistin kaapelit. Veikkaisin "on-off volyymin säätö" kohtaa, koska en usko että vika olisi tuossa plugissa itsessään.