Mulle tuli eilen yllättäen pihalla haravoidessa tunne, että hyvästelen elämääni tai ainakin pihaa. Tänään se sama tunne tuli mökillä ollessani. Olo oli tyyni ja levollinen, ei lainkaan pelottava. Onko kellään kokemusta moisesta? Nyt en sit tiedä, että olenko kenties kuolemassa, tulossa hulluksi vai mitä ihmettä tämä on?
Enteileekö kuolemaa?
6
280
Vastaukset
- Orvokkis kuoli
No syksy on tullut ja kesä ohi. Aika monella on samanlainen tunne syksyisin kun kaikki ympärillä "kuolee".
Ei nyt ihan joka asiaa kannattaisi alkaa friikkaamaan ja pitämään jonakin kohtalon enteenä.- _marto_
Juuri sama tuli minullekin mieleen tuosta aloitusviestistä jo ennen, kun luin kommenttisi. Itsekin hyvästelin taas tänä syksynä pihani ja mökkini, ja löysin monta kertaa itseni miettimästä, että näenköhän niitä enää koskaan. Talvi on niin uskomattoman pitkä täällä Suomessa, pieni ikuisuus, oma elämänkautensa. On vaikea nähdä seuraavaan kesään asti ja käsittää, että se todella tulee vielä.
Ja lisäksi tietenkin luonnon "kuoleminen" ympärillä.
- aikamme on rajattu
Kyllä Jumala voi antaa aavsituksen ajan päättymisestä maan päällä. Jos et ole antanut elämääsi Jumalalalle Jeesuksen Kristuksen kautta, niin tee se. Vain sovinto ja rauha Jeesuksessa takaa elämän Jumalan yhteydessä kuoleman jälkeen.
- gyyiy
Jumalia ei ole olemassa eikä tässä enää Keskiaikaa eletä. ...että jos itse uskot tuohon roskaan, niin älä sitä ainakaan muille tuputa.
- oletko järkijätkä?
gyyiy kirjoitti:
Jumalia ei ole olemassa eikä tässä enää Keskiaikaa eletä. ...että jos itse uskot tuohon roskaan, niin älä sitä ainakaan muille tuputa.
On sullakin ainakin yksi jumala olemassa, alkuräjähdys, evoluutio tms. Jostakin olet lähtöisin ja se on sinun jumalasi, jota palvot!!!
- bnjk8
oletko järkijätkä? kirjoitti:
On sullakin ainakin yksi jumala olemassa, alkuräjähdys, evoluutio tms. Jostakin olet lähtöisin ja se on sinun jumalasi, jota palvot!!!
Enkä hitossa palvele. Tiede on se joka selittää asiat parhaiten, mutta ei sitä palvella vaan kyseenalaistetaan koko ajan. Jos joku keksii paremman selityksen, niin tieteen käsitykset muuttuvat. Uskonnot sen sijaan ovat jämähtäneet samaan valheeseen eikä niitä saa kyseenalaistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 19811773
- 585549
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462857Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k152484- 402455
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut342023Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,471949Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131911Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71727- 341670