Eli mä saan 2 kuukauden päästä kääpiölupan , ja nyt pitäs rueta vertailee eri häkkejä!
Minkä kokonen häkki klupalle pitäisi olla jos se on siellä yöt ja n.8 tuntii päivällä( kun mä oon koulussa)?
Ja oisko mitään nettisivuja mistä sais häkkejä(kohtuu hinnalla)?
Ja mitä teillä on häkin pohjalla?
Kiitos jos joku vastais!!!
Minkä kokonen häkki klupalle pitäisi olla jos se on siellä yöt ja n.8 tuntii päivällä( kun mä oon koulussa)?
Ja oisko mitään nettisivuja mistä sais häkkejä(kohtuu hinnalla)?
Ja mitä teillä on häkin pohjalla?
Kiitos jos joku vastais!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Periaatteessa suosittelisin, et koettaisit kyhätä esim. kompostikehikoista tai taikakuutoista jonkinlaisen parin neliömetrin aitauksen mieluummin kuin pelkän perus tehdashäkin. Perushäkissä ei kuitenkaan mahdu tekemään juuri mitään. Mut tehdashäkeissä perus on esim. 120cm, mut jopa 160 senttisii taidetaan myydä. Mitä isompi, sen parempi, mut toki jos on aitaus, niin häkin koko on aika yhdentekevä :)
Häkki kannattaa ehdottomasti ostaa käytettynä, esim huuto.net, tori.fi, petsien tori, Facebookin jyrsijäkirppikset, kirpputorit. Kärkkäiseltä saa kans uusia häkkejä halvalla. Häkin pohjalla kannattaa pitää mattoa, esim. räsymattoa, ja vessalaatikossa vaikka perus purua.
Kiitos!
Olisiko jollakin kokemuksia siitä että purua on pohjalla?
Tarttuuko puru pupun jalkoihin tai turkkiin?
Meillä on purua häkin pohjalla. Tosin lähiviikkoina ois tarkotus siirtyy siihen mattoon alustana. Ei oo meillä ainakaan mitenkään paljon tarttunu purua kaniin. Pitkäkarvaisten kanien turkkiin tarttuu enemmän. Ja siinä vessalaatikossa suosittelen käyttämään puupellettiä. Se on imukykyisempää, kuin tavallinen puru.
Kiitos tiedosta! Voisiko joku kertoa mistä saa puupellettejä?
Puupellettiä, vapo-merkkistä saa agrimarketista. 16 kg säkki maksaa 6,30€. Ainakin Haminan ja Kotkan agrimarketeissa sitä on tuohon hintaan
Kiitos tiedosta!
Mitä mattoja käytätte häkin pohjalla?
Sellasia vanhoja mattoja, räsymattoja yms. Ovimatotkin käyvät. :)
Kiitos tiedosta!