Miehet hoitoalalla Aamusydämellä

Aamusydämellä ohjelmassa, oli lämminhenkisen juontaja/toimittaja Hilla Blombergin haastattelussa kaksi Markusta edustamassa miehistä näkökantaa hoitoalalla.

Kummankin osuus oli miellyttävää katseltavaa, miten hyvin he ovat sopeutuneet alalle. Ilman turhaa romantisoimista, he perustelivat näkemystään miehelläkin olevan kutsumus ihmisläheiseen työhön, jossa vaipanvaihdotkin hoituu siinä missä naisellakin.

Molemmat olivat myös kokeilleet muita ammatteja, mutta viihtyivät hyvin naisvaltaisessa työympäristössä.
Hauskasti erittelivät miesten ja naisten erilaisuutta, joihinkin työtoverien juttuihin eivät kylläkään osallisuneet.

Muistan mieheni sairaalassa olon aikana oli lähihoitajana täysin musta lähes 2 m. mies. Hieman huvittuneena totesin et mieheni pelkäävän häntä, --lohdutinkin ettei tuo lähihoitaja sinua syö! Silmät pyöreinä hän sopersi: ei sitä kyllä varmalla tiedä:D
Tottumattomuus mieheni puolella, vaiko ennakkoluulot, mutta hyvin hoitui kaikki toimenpiteet.
Toivoisi sillekin alalle hakeutuvan empaattisia nuorukaisia, jo työn raskaus vaatii uusia voimia ja vahvoja käsivarsia tulevaisuudessa.

4

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miehet sopii hyvin

      hoitoalalle ,




      Kyllä meihet on hyviä hoitoalalla, varsinki vanhainkodissa erikoisesti hoivaosatoilla,
      potilaat yleensä on painavia, naisille raskas liikutella,
      meheltä se käy hieman paremmin, vaikka en voi moittia naisiakaan,
      puolisoni sai varmasti maailman parasta hoivaa sairastaessaan alzhaimertautia,
      sydämmestäni kiitän kaikkia mieshoitajia sekä naishoitajia, itse en olisi pystyny samaan,
      tietenki olen vanhus ja sydänmmen vajaatoiminnasta kärsin,
      he olivat nuoria ja aivan ihania ystävällisiä, sympaattisia ihmisiä kaikki, itkuun purskahdan heitä muistellessa, suru painaa vielä, loppuuko koskaan,
      puolisoni on nyt poissa , raskas sairaus vei lopulta hänet,

    • merihuisku

      Oli tosi koskettava ja sydämeen käyvä keskustelu,toivoisinpa, että olisi miehiä ollut katsomassa ohjelmaa.
      Miehiä sattuisikin innostumaan,jopa palkkakin saatais kohtuulliseksi montakertaa syyhän on se, kun hoitajat on niin naisvaltainen ala.

      Ehkäpä työpula tekee miehistäkin hoitajia, toivottavaa vaiika sekin asia siihen johtaisi. Onhan naisiakin jo intissä ja taksikuskeina monessa muussa.

      • Minusta miehiä tarvittaisiin enemmän hoitoalalla, eivät vielä innostuneet tarpeeksi alaan. Koulutus voisi lisääntyä jos hoitoalan palkat olisivat paremmat. Olen muutaman kerran ollut sairaalassa viikon tai jopa kaksikin viikkoa aina on ollut myös joku
        mieshoitajia, mutta kun on oikein sairas ei väliä onko mies tai nainen, aina ovat olleet mukavia. Jostainhan niitä työpaikkoja pitää lisää saada, kun teollisuus karkaa ulkomaille. Hoitajista on pulaa.


    • Totta on, että alalla tarvitaan myös miehistä voimaa. Nythän lapsistani nuorin ja lastenlapsistani yksi on valmis sairaanhoitaja, tyttärelleni enää lopputyö vaömisteella. Ovat kertoneet alalle muutaman miespuolisenkin opiskelevan, ja ehkäpä aamuinen ohjelmakin osaltaan saa uusia nuoria ajattelemaan sen alan mahdollisuuksia työnsaantiin.

      Ihmisläheistä työtä se on, jonkinlainen alalle sopivuus täytynee olla, jos sille aikoo opiskella.

      Muuten tuo täys'musta lähihoitaja josta kerroin, oli hyvin humoristinen henkilö. Keskustelin hänen kanssaan osuessamme samaan aikaa hissiin, ja hän oli selvästi ymmärtänyt mieheni pelon ja nauratti se häntäkin.
      Tosi muuten on, etten minäkään ollut nähnyt niin mustaa ihoa, sitten olympialaisten aikana bussissa matkalla Käpylään:D

      Noo, vanha herrasmies ei tavoiltaan aina ollut niin joustava, jonkinasteinen konservatismi oli luvallinen jo korkeassa iässä.
      Suosikkinsa olikin ymmärrettävästi silloin venakkohoitaja, jonka kanssa sai puhua äidinkieltään.
      Kiitollinen olen minäkin hoitohenkilökunnalle, joista muutamat hoitajat ja lääkärinsäkin, tulivat mieheni viimeiseen taidenäyttelyyn Helsingissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      73
      5834
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      269
      4708
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2578
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      28
      2493
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      88
      1532
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1403
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1347
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1306
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      107
      1238
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1191
    Aihe