turkkilainen veski.

Remontoin asuntoa vuokralaiselle ja ajattelin säästää pöntön hinnan asentamalla sellaisen reiän lattiaan kuten lomamatkalla turkissa näin.
Siihen tehdään isot tarpeet kyykkäämällä.
Tarjoaakohan onninen tms. Tällaisia ratkaisuja?
Mitä mahtavat maksaa. Sellainen kromikiekko siinä lattiassa vain oli.
En ole suomessa missään nähnyt ihme kyllä,koska sehän on luonnollisin tapa ulostaa.
4175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Turha sinun on sitä reikääkään laittaa, sillä luonnollisinta on paskoa suoraan lattialle.
Toisaalta luonnollisinta on asua ulkosalla, joten mihin sitä asuntoa tarvitaan?

Äänestä

Kyykkyvessa on moniverroin parempi. Hygieenisempi kun ei tarvitse koskea pönttöön (tätä arvostaa erityisesti julkisissa vessoissa), ergonomisempi ulostuksen kannalta (istualtaan tyhjennys ei ole luonnon suunnittelema toimintamalli) ja lisäksi ei tule riitoja siitä että kuka jätti renkaan ylös. Lisäksi sama
kyykkypönttö sopii kaikille käyttäjille pituudesta riippumatta.

Noita kyykkypönttöjä voi olla vaan vähän vaikea löytää. Hassua sinänsä, koska maapallon ihmisistä varmaan suurin osa hoitaa tarpeensa kyykyssä eikä epäeegonomisella istumapöntöllä kököttäen. Täällä pohjoisessa on vain jostain syystä hurahdettu epäeegonomiseen ja -hygieniseem istumamalliin, ja kuvitellaan vielä että se on ainoa oikea tapa hoitaa tämä ruumiintoiminto..

Äänestä

reikä on valmiina lattiassa, ei siihen mitään systeemejä tarvita. luonnollista on että paska haisee joten hajulukko on tarpeeton. säästät hurjasti kun myyt vanhan pöntön jolleki tyhmälle joka ei oo tajunnu pystypaskonnan autuutta.

Äänestä

Avaimet käteen talopaketissa saimme vaikuttaa wc kalusteisiin ja halusimme juuri tämän ratkaisun.
Tässä mallissa on silppuri ja jonkinlainen imuri. Merkkiä en tiedä,mutta jostain kaukoidästä se varmaan on kun siinä on noita vinkkuroita kirjaimia.
Pari ekaa kertaa tuli peräsuoli kokonaan ulos..et on siinä riski että suoli menee vahingossa siihen silppuriin ja siitä imuriin.
Pientä harjoitteluahan tuo kyykkiminen vaatii,mutta vieraat on kyllä tykänneet kun on niin puhdas veski.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


itäpönttö kirjoitti:

Remontoin asuntoa vuokralaiselle ja ajattelin säästää pöntön hinnan asentamalla sellaisen reiän lattiaan kuten lomamatkalla turkissa näin.
Siihen tehdään isot tarpeet kyykkäämällä.
Tarjoaakohan onninen tms. Tällaisia ratkaisuja?
Mitä mahtavat maksaa. Sellainen kromikiekko siinä lattiassa vain oli.
En ole suomessa missään nähnyt ihme kyllä,koska sehän on luonnollisin tapa ulostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu