Hiljainen...

on tämäkin "kylätie". Pitänee minunkin siirtyä lehtien seuraan.

7

187

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puun takaa.

      Lehti on ihan hyvä valinta :)
      Mitä lehtiä selailet tai luet?
      Syyslehdet ovat vielä puissa.

      • Enimmäkseen naistenlehtiä . On sinne joukkoon joku tieteen kuvalehtikin eksynyt. Meillä on sellainen lehtien kierrätysrinki:) Syksyn lehdistä saa toisenlaista iloa. Totesin juuri eilen, ettei lähi vaahtera tullut tänä syksynä erikoisen värikkääksi.


      • Puun takaa.
        Irkka kirjoitti:

        Enimmäkseen naistenlehtiä . On sinne joukkoon joku tieteen kuvalehtikin eksynyt. Meillä on sellainen lehtien kierrätysrinki:) Syksyn lehdistä saa toisenlaista iloa. Totesin juuri eilen, ettei lähi vaahtera tullut tänä syksynä erikoisen värikkääksi.

        Keltaisuutta on koivuissa.
        Muuten vielä vihreää.
        Näin täällä etelämmässä finlandiassa.
        Sanoma -ja viikkolehtiä luen ajoittain,
        en miesten lehtiä he he tai siis miten ne nyt eroitellaan.
        Mutta eipä Tuulilasit ja Tekniikan maailmat kiinnosta.
        Tekniikat opettelen ohjekirjoista ja itseoppineena.
        Lehdet pistän eteenpäin naapureiden kautta, säästyy
        itseltä lehtien keräykseen. Tosin sitäkin kertyy mainoksina
        ja ilmaisjakelun lehtinä.


    • Jos ei tietä käytetä, luonto hoitaa hiljaiset kylätiet. Ne ruohottuvat, risukko kasvaa ojista. Kohta niistä ei ole kun muisto vain.
      Niin siinä käy tällekin kylätielle, pian on muisto vain.
      Millainen muisto, Ihan mukava muisto.

    • monenlaisia polkuja*

      Kauan sitten metsässä käyttämättä olleen polun tunnistaa siitä että polulle on kasvanut polun mukaiseen riviin vesoja joko pieniä tai vähän isompia. Niistä huomaa kuinka kauan sitten polkua on ollut käytössä.
      Vanha polku joka on ollut ahkerassa käytössä on leveämpi kuin joku metsässä kiemurteleva onkipolku lammelle tai järvelle.

      Joitakin polkuja on kunnostettu vaelluskäyttöön. Niihin on laitettu soiden kohdille pitkoksia ja purojen/ jokien kohdalle siltoja. Laitettu levähdyspaikoille nuotiopaikat, katokset vessat, halkovajat. Niistä voi valita vaellettavan matkan pituudenkin kunnon ja voimien mukaan.

      Muistoja on monenlaisia lapsuudesta ja nykyisyydestä

    • -Sibone-

      Lehtiä riittää, vaikka tomerasti on kieltäny kaikki tilaustarjoukset, mukavia myyjiä nää soittajat olleet.. uskovat kun sanoo, ettei ehdi lukea. Joka kaupanalan lehdet taitaa tulla, kun ne plop, plop -piste, sun muut kortit olemassa.
      Kohta on sitte maassakin, hyötyliikuntaa tulee, pitää niitä yrittää haravoida, vaikka neuvovat, että silpuksi vaan, on hyvää ravinnetta sitte tulevalle nurmikolle.

      • yksin mökillä.

        Yksin mökillä on tosin yksinäistä tähän aikaan vuodesta, tämä pimeys, ihan käsin kosketeltavaa, kolea pohjoistuuli tuo aaltoja rantaan, kuuloaistin varassa ulkona olo kun ei ole kuin pieni taskulamppu,, sisällä mökissä ihan mukavaa, hellassa tuli, aamukahvi tulossa, onneksi on sähköt, kyllä tämä tästä kun päivä valkenee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1294
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      19
      917
    3. 68
      772
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      758
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      718
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      714
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      655
    8. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      10
      612
    9. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      579
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      538
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      522
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      521
    14. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      75
      508
    15. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      493
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      455
    17. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      454
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      451
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      437
    20. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      437
    Aihe