Hiljainen...

on tämäkin "kylätie". Pitänee minunkin siirtyä lehtien seuraan.

7

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puun takaa.

      Lehti on ihan hyvä valinta :)
      Mitä lehtiä selailet tai luet?
      Syyslehdet ovat vielä puissa.

      • Enimmäkseen naistenlehtiä . On sinne joukkoon joku tieteen kuvalehtikin eksynyt. Meillä on sellainen lehtien kierrätysrinki:) Syksyn lehdistä saa toisenlaista iloa. Totesin juuri eilen, ettei lähi vaahtera tullut tänä syksynä erikoisen värikkääksi.


      • Puun takaa.
        Irkka kirjoitti:

        Enimmäkseen naistenlehtiä . On sinne joukkoon joku tieteen kuvalehtikin eksynyt. Meillä on sellainen lehtien kierrätysrinki:) Syksyn lehdistä saa toisenlaista iloa. Totesin juuri eilen, ettei lähi vaahtera tullut tänä syksynä erikoisen värikkääksi.

        Keltaisuutta on koivuissa.
        Muuten vielä vihreää.
        Näin täällä etelämmässä finlandiassa.
        Sanoma -ja viikkolehtiä luen ajoittain,
        en miesten lehtiä he he tai siis miten ne nyt eroitellaan.
        Mutta eipä Tuulilasit ja Tekniikan maailmat kiinnosta.
        Tekniikat opettelen ohjekirjoista ja itseoppineena.
        Lehdet pistän eteenpäin naapureiden kautta, säästyy
        itseltä lehtien keräykseen. Tosin sitäkin kertyy mainoksina
        ja ilmaisjakelun lehtinä.


    • Jos ei tietä käytetä, luonto hoitaa hiljaiset kylätiet. Ne ruohottuvat, risukko kasvaa ojista. Kohta niistä ei ole kun muisto vain.
      Niin siinä käy tällekin kylätielle, pian on muisto vain.
      Millainen muisto, Ihan mukava muisto.

    • monenlaisia polkuja*

      Kauan sitten metsässä käyttämättä olleen polun tunnistaa siitä että polulle on kasvanut polun mukaiseen riviin vesoja joko pieniä tai vähän isompia. Niistä huomaa kuinka kauan sitten polkua on ollut käytössä.
      Vanha polku joka on ollut ahkerassa käytössä on leveämpi kuin joku metsässä kiemurteleva onkipolku lammelle tai järvelle.

      Joitakin polkuja on kunnostettu vaelluskäyttöön. Niihin on laitettu soiden kohdille pitkoksia ja purojen/ jokien kohdalle siltoja. Laitettu levähdyspaikoille nuotiopaikat, katokset vessat, halkovajat. Niistä voi valita vaellettavan matkan pituudenkin kunnon ja voimien mukaan.

      Muistoja on monenlaisia lapsuudesta ja nykyisyydestä

    • -Sibone-

      Lehtiä riittää, vaikka tomerasti on kieltäny kaikki tilaustarjoukset, mukavia myyjiä nää soittajat olleet.. uskovat kun sanoo, ettei ehdi lukea. Joka kaupanalan lehdet taitaa tulla, kun ne plop, plop -piste, sun muut kortit olemassa.
      Kohta on sitte maassakin, hyötyliikuntaa tulee, pitää niitä yrittää haravoida, vaikka neuvovat, että silpuksi vaan, on hyvää ravinnetta sitte tulevalle nurmikolle.

      • yksin mökillä.

        Yksin mökillä on tosin yksinäistä tähän aikaan vuodesta, tämä pimeys, ihan käsin kosketeltavaa, kolea pohjoistuuli tuo aaltoja rantaan, kuuloaistin varassa ulkona olo kun ei ole kuin pieni taskulamppu,, sisällä mökissä ihan mukavaa, hellassa tuli, aamukahvi tulossa, onneksi on sähköt, kyllä tämä tästä kun päivä valkenee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4423
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3028
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      27
      2829
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2605
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2238
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      102
      2198
    8. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      35
      2090
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2078
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2005
    Aihe