Haluaisin kuulla kokemuksia terjoilijan ammattiin opiskelemisesta ja siinä ammatissa toimimisesta. Onko kannattanut? Miten on saanut töitä? Onko opiskelu kuinka haastavaa?
Kiitos!
Tarjoilija
1
90
Vastaukset
- lippari
Moikka.
Mä opiskelen tarjoilijaksi ja olen juuri ensi viikolla valmistumassa!
Itse opiskelen aikuispuolella niin osaan kertoa lähinnä vaan siitä.
Aluksi oltiin kokkien kanssa yhdessä keittiöllä pari kk mutta sitten päästiin omiin hommiin.
Koulupäiviä ei alun jälkeen ole ollut kun n. 2 kuukaudessa, muut ajat sitten työssäoppimassa missä itse ainakin koen oppivani parhaiten.
Ja tosiaan mulla tää koulu tulee kestää yhteensä vuoden ja kuukauden:) Oon ahkerasti tehnyt tutkintotilaisuuksia.
Nuorisopuolen koulutuksissa ollaan enemmän läsnä koulussa ja on paljon enemmän tenttejä ja tehtäviä ja toki sillä puolella käydään myös yleisaineet (meillä oli vaan ammattienkku ja -ruotsi). Siksi koulutus sillä puolella kestää sen 3v.
On kannattanut ja töitäkin saa ainakin isoimmissa kaupungeissa tehdä ihan kivasti (ite oon parilla vuokrafirmalla joista keikkaa on tullut jo opiskeluiden alkumetreistä lähtien)
Ja mun mielestä tää ei oo ollu liian haastavaa, toki kaikilla heikot puolensa on (niinkuin minulla esim. ruokatarjoilu:D) mutta kaikkee oppii kun tarpeeksi tekee:)
Ja tässähän pitää muistaa että asiakaspalvelutyöstä on kyse ja sehän ei sovi kaikille.. Mutta jos on yhtään sellainen fiilis et tykkää aspasta ni suosittelen kovasti tää on kivaa hommaa.:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2283346- 592837
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I252463Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182461Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve721934Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841850Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401822Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191815Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911672Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli68994