kun se sallii kaiken pahan tapahtua tässä maailmassa? Miksi Jumala ei pelastanut minun velipoikaa joka makasi kaksi vuotta teholla kaikenmaailman letkuihin ja laitteisiin kytkettynä? Raamatun mukaan Jumala plemäänlystyy pelastamaan ms tautisia,sokea saa näkönsä ja rampa alkaa kävelemään.Miksi hän ei pelastanut veljeäni joka ei tehnyt koskaan pahaa kenellekkään.Veli kuoli 17.04.2013 .Taas valo viiltää taivaanrantaa,se päivän yöstä erottaa.On tullut aika pois se antaa ,jota niin paljon rakastaa.Oot ikuisesti mun sydämmessä ,kaunis pieni enkeli.
Mikä mies Jumala oikein on?
Ikävöimme Sinua :-(
1088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pelastuksessa on kysymys siitä, että ihminen pääsee kuoltuaan Taivaaseen.
Joten ehkä veljesi on nyt Jumalan luona Taivaassa, siellä on hyvä olla, ei kipua eikä murhetta.
Tämä elämä maan päällä on vain pieni hetki.
Voimia sinulle surussasi.
Sun veljes on nyt pieni enkeli, miss u pikkuinen,osanotot sulle ja koko perheellesi.
suru on kantajalleen ikäväasija, mutta hän on tehnyt sen mikä meillä elävillä on vielä edessä, henkilökohtaisesti uskon, että siellä on parempi kuin täällä
Jonain päivänä tuuli vie pilvet,aurinko tulee esiin.Jonain päivänä surunne on kevyempi kantaa.Voimia .
Aloittaja on oikealla tiellä, kun on ryhtynyt pohtimaan, miten ristiriitainen kristinusko oikein on. Kristinuskoahan markkinoidaan nykyään hyvällä ja oikeudenmukaisella jumalalla, joka muka rakastaa kaikkia ihmisiä. Kuitenkin jokainen täysijärkinen näkee, miten maailma on kaikkea muuta kuin oikeudenmukainen.
Olet sitä mieltä, että kaikkeen syytön veljesi olisi ansainnut elää. Näin varmaan onkin, mutta hän ei saanut elää, koska kuoli. Millään jumalilla ei ole mitään sen asian kanssa tekemistä.
Ihmiset ovat itse keskineet jumalansa. Ihmiset kuvittelivat tarvitsevansa niitä selittämään milloin mitäkin luonnonilmiötä, sairautta tai koettelemusta. Kun kärsittiin kuivuudesta ja toivottiin sadetta, joku ihminen teki jotakin (vaikka yski) ja sattui alkamaan sataa, niin tästä yskijästä tuli pappi (shamaani, poppamies, ihan sama).
Ihmiset niin toivoisivat voivansa vaikuttaa maailmaan enemmän kuin ihmisvoimilla pystyy vaikuttamaan, siispä jumalat ovat oikein toivelahja. Niille kun uhraa, rukoilee, palvoo, antaa kolehtia, niin johan asiat paranevat. TTai jos eivät paranekaan, niin et ole sitten vain rukoillut tarpeeksi yms.
Tai ainakin sitten viimeistään kuoltua asioiden kuvitellaan paranevan. Tämä onkin ollut valtaapitäville todella hyödyllinen uskomus: kun vedetään köyhän kansan selkänahasta viimeinenkin veripisara, niin ne hölmöt ei edes protestoi, kun niille uskotellaan, että "kärsi, kärsi, kirkkaamman kruunun saat".
Jumala on vain se mitä raamatun kirjaan on satuiltu.Se kirja on vain teos ei muuta.Rahastusta koko touhu.
1 Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja
2 valheenpuhujain ulkokultaisuuden vaikutuksesta, joiden omatunto on poltinraudalla merkitty
JUMALA, EI OLE MIES, EIKÄ NAINEN. JUMALA ON HENKI-OLENTO.HÄN ON KUMPAAKIN TÄTÄ. KAIKKIALLA NÄSNÄ OLEVA KAIKKI VOIPA. On turha maan matosen rypistellä luojaansa vastaan. SIIS HÄN TEKEE MITÄ HALUAA, ME TEHDÄÄN MITÄ OSATAAN
mieheni kuoli 4kk sitten.Suru ja ikävä on kova.Tuntuu kuin sydän särkyisi ikävästä.Itku on joka päivistä.Olimme yhdessä 35v.Helpottaako ikävä koskaan.
Tää on väärä paikka sulle