omat kuvat yleiseen jakoon luvatta

jone joku

Sukulainen kävi kylässä. No, lainasi nettiä pöytäkoneelta. OK.
Katsoo omat sähköpostinsa.

Oli sitten ottanut kopion (upload) meidän perheen kaitafilmi-videot, ja tallentanut tädin perheen kaitafilmit meidän koneelle.
Meidän perheen kotiviedot nyt sitten kiertävät ties missä sekä sukulaisilla joille ne eivät todellakaan kuulu. Pikkulapsiakin nakuna. Ja meillä on kopiota muitten vastaavista, ei kuitenkaan kopioijan omista

Serkulla ei ole mitään lupaa kopioida minun koneelta ilman minun lupaa minun henkilökohtaisia tiedostoja (tässä tapauksessa .avi-tiedostoja) ja jakaa minun henkilökohtaisia tiedostoja edelleen muille. Sama koskee perhealbumeja, sähköposteja, paperipostia, sairaskertomuksia ym henkilökohtaisia: eivät ole yleiseti jaettavia.

Mitä on tapahtunut? Tekijäoikeusrikkomus, kotirauhanhäirintä, yksityisyyden suojan loukkaus, ja mitä muuta?

Enhän minäkään saa mennä penkomaan hänen käsilaukkua, kukkaroa, komeroita tai kännykkää ja esitellä viestejä intiimejä kuvia facebookissa.
Heitti pamela-anderssonit.

Hänen perustelunsa on että joissakin minun kaitafilmeissä hän on mukana.
Minäkään en jakele häntä esittäviä kuvia/videoita. Työn alla on kooste osuuksista joissa hän on mukana, ja olisi kiva lahja hänelle. Vaan kas, varasti kaikki.
Asia tuli ilmi kuukauden kuluttua.
Juu, ei tartte tulla kylään enää. Mielestäni liian törkeää.
Vaikka hän poistaisi omat kopiot, niin kuitenkin on jaettu eteenpäin.

1

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 959889595

      Ei tietenkään saa kopioida ilman lupaa mihinkään toisen koneelta.

      Ensistään valokuvan suoja itsessään estää, mutta sitten tulee vielä yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen mahdollisesti. Voi vaatia poistamista ja vahingonkorvausta, ja jos myös yksityiselämää loukkaava teko, niin rangaistusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe