Eli kohta 2 vuotias lapseni on alkanut muutaman kerran päivässä laittamaan silmät kieroon.
Tätä kestää ehkä sen 2 sekuntia. Aluksi pelästyin että onko jotain epilepsiaa, mutta sillä hetkellä lapsi saattaa höpöttää jotain tai jos vaikka taputan käsiä niin hän lopettaa.eli kyseessä ei siis vissiin voi olla epilepsia?
Onkohan tämä vain joku uusi juttu vai pitäisiköhän käyttää lapsi ihan lääkärissä, kyllähän se vähän kummalliselta näyttää....
Silmissä/näössä ei ikinä ole huomattu mitään poikkeavaa.
Silmät kieroon!
5
665
Vastaukset
- olisko ihan
karsastusta? Omalla lapsellani alkoi 2 vuotiaana karsastus toisessa silmässä.Asiassa kannattaa ola yhteydessä neuvolaan,sieltä ohjataan eteenpäin jos tarvetta.
- ...
Onko karsastusta ulos vai sisäänpäin? itse olen koko ikäni karsastanut ulospäin, jos olen väsynyt tai "poissaolevana" kuuntelen jotain hieman tylsempää tarinaa "tyhjyyteen tuijottaen". Saan kyllä silmäni suoriksi, heti kun "palaan maanpinnalle". :)
- iurrrdhjfg
Mitäs jos lapsi vain pelleilee?:)
Minulla lapsi ainakin saattaa hassutella...
"Äiti kato!" ja sitten silmät kieroon.:D- Pienenä karsastanut
Kannattaa ottaa vakavasti silmäasiat, kun on kuitenkin näkökyvystä kyse. Itse olen karsastanut pienenä ja leikattu silmä 6-vuotiaana. Silti vasempaan silmään jäänyt huono näkökyky. Karsastusta pitää alkaa hoitaa ajoissa, että silmän näkö kehittyisi normaalisti. Eli neuvolaan vaan yhteyttä. Itse olen syntynyt 80 -luvulla, joten ennen ei varmaan hoito ole ollut yhtä hyvää.
- ...
Taisi olla provo tämäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846