Olisikohan Cheek sukua Kangasniemen Tiihosille ? Cheek on syntynyt 22.12.1981 Vantaalla. Tuskin on valtakunnan salaisuus sukulaisuus.
Cheek- Jare Henrik Tiihonen
Sokka irti
4820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muistaakseni Cheek on jossain sanonut, että hänen isoisä ja isä olisi Kuopiosta.
Ok.
Mä oon liian vasenkätinen innostumaan tästä kultapojasta, mutta hieman hätkäytti kun näin sen kuvia jossain seinillä: Sillähän on miun Tiihosen mummin silmät, ei voi erehtyä. Miun mummi on Kuopijoost, ja sen Lempi -siskolla oli leipomo vai miten se nyt meni. Cheek on varmaan mun pikkuserkku, jotenkin siltä vaikuttaa.
Niin siis juu ja kyllä, Kangasniemen Tiihoset ja Kuopion Tiihoset ovat samaa sukua kyllä. Kangasniemen Tiiholan kylässä asui Tiihosia jo satoja vuosia sitten.
Mutta melko varmasti alupitäen Tiihoset ovat tulleet Savoon Karjalan rajaseudulta tai vielä kauempaa rajantakaisesta Karjalasta.
Tiihonen on selvä käännös nimestä Tihonov, itse asiassa aika monet rajan takana asuneet suomalaiset suvut oli nimetty -nov päätteellä. Ryssä oli siellä verottaja ja kirjoitti nimet miten osas.
Niin ja jotenkin ne on kalan silmät ne mistä tuolla jäljessä puhun. Onkohan teistäkin.