Olin parkinsonpotilaan omaishoitaja ja vaimo, en ole enää. Lääkkeiden sivuvaikutukset alkoivat käydä ylivoimaisiksi sietää.
Parkinsonpotilas
6
257
Vastaukset
Moni ihminen on tehty zompieksi lääkäreiden myötävaikutuksella.
Määrätään sinnikkäästi täysin sopimattomia lääkkeitä, kun tila huononee, määrätään lääkkeitä lääkkeiden haittavaikutuksiin... jne...Meilläkin vaikea tuo lääkkeiden cocktaili.Harmittaa kun toinen nuokkuu nenä puurolautasella,kun ei ole mitään täsmälääkkeitä näiden käytösoireisten hoitoon.Joudumme lamaamaan toista,tuntuu tosi pahalta.Se vähän mihin hän pystyisi häviää kyllä lääkkeen alle.
Geriatrikin otti nokkiinsa kun en halunnut miestäni vuodeosastolle vaeltamaan pyjamassa ammusta iltaan,vaan valitsin hoitokodin jossa edes jotain toimintaa.
Nyt sitten geratri vetäytyi tästä sanoin "no voivathan ne konsultoida" jos lääkityksessä ongelmia.Joopajoo,soitan sitten terkkarilääkärille....
Kyllä pitäisi olla jatkuva seuranta näiden vaikeasti sairaiden lääkityksissä.
Myrkkyjähän nuo neuroleptit on,no saanhan mie kädestä ohjattavan zombien.- mieheni hoitaja
Mies sai liian monta keskushermostoon vaikuttaavaa lääkettä yhdellä kertaa.Oli sekasi kun huonosti käypä seinäkello koko iltapäivän.Tein tempun ja lopetin niistä kaksi ja siihen sekoilu loppu. Hän siis oli lääketokkurassa iltapäivän. En ole hoitavalle lääkärille temppuani kertonut,kunhan tulee asiaa sinne päin.Ihmettelinkin mite alzheimer noin nopeasi etenee eihän sen noin pitäisi mennä.
Kannattaa meidän omaishoitajien seurata lääkitystä,ei se aina ole paikallaan vaikka viisaat lääkärit niin sanovat. - Pirre*
Millaisia sivuvaikutuksia tarkoitat, nukkuminen, vai touhuilu eli ylikierroksilla käynti, vai kiukuttelu, äksyily pikkuasioista. agressiot?
Itse uskon että jo itse sairaus aiheuttaa näitä yllämainitsemiaani oireita, ei pelkästään lääkkeet. - mieheni hoitaja
Kyllä sairaus aiheuttaa mutta ei siinä määrin vielä,Hän oli muissa maailmoissa puhui menneitä kuin ne olisivat olleet läsnä juuri.Kuolleista ihmisistä,sekavia lauseita yms.Pari lääkkeen poistamisen jälkeen muuttui tilanne,nyt puhuu vain illalla pehmosia.
Ei yhtä aikaa liian monta keskushermostoon vaikuttavaa lääkettä,nyt ne on vain tarvittavissa,näin sanottiin yleisessä terveysneuvonnassakin.
Olen myös itse hoitaja ja olen jo työssäni seurannut lääkkeiden vaikutuksia,nyt olen eläkkeellä. Kyllä ne lääkkeet vahvoja,ei mitään karkkeja mitä annetaan alzheimersairaille.
Eniten tökkii kun laitoksessa syötetään vielä nykypäivänä pameja näille muistisairaille,ei niistä mitään apua.Meidän gubbelle vaan polvet notkuu ja kaatumisvaara,pää menee vaan enmmän tukkoon.
Nyt meillä vain yksi neurolepti,sekin hyvin lamaava,tuohon käytökseen,välillä jätän sen pois...mutta vaeltamiselle ja keräämiselle ei mahda mitään,se kuuluu sairauteen.
Maksan toimintaa kannatta myös seurata,meillä se tilttas näistä lääkkeistä välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 99613
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564