Parkinsonpotilas

Olin parkinsonpotilaan omaishoitaja ja vaimo, en ole enää. Lääkkeiden sivuvaikutukset alkoivat käydä ylivoimaisiksi sietää.
6258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moni ihminen on tehty zompieksi lääkäreiden myötävaikutuksella.
Määrätään sinnikkäästi täysin sopimattomia lääkkeitä, kun tila huononee, määrätään lääkkeitä lääkkeiden haittavaikutuksiin... jne...

Äänestä

Meilläkin vaikea tuo lääkkeiden cocktaili.Harmittaa kun toinen nuokkuu nenä puurolautasella,kun ei ole mitään täsmälääkkeitä näiden käytösoireisten hoitoon.Joudumme lamaamaan toista,tuntuu tosi pahalta.Se vähän mihin hän pystyisi häviää kyllä lääkkeen alle.
Geriatrikin otti nokkiinsa kun en halunnut miestäni vuodeosastolle vaeltamaan pyjamassa ammusta iltaan,vaan valitsin hoitokodin jossa edes jotain toimintaa.
Nyt sitten geratri vetäytyi tästä sanoin "no voivathan ne konsultoida" jos lääkityksessä ongelmia.Joopajoo,soitan sitten terkkarilääkärille....
Kyllä pitäisi olla jatkuva seuranta näiden vaikeasti sairaiden lääkityksissä.
Myrkkyjähän nuo neuroleptit on,no saanhan mie kädestä ohjattavan zombien.

Äänestä

Mies sai liian monta keskushermostoon vaikuttaavaa lääkettä yhdellä kertaa.Oli sekasi kun huonosti käypä seinäkello koko iltapäivän.Tein tempun ja lopetin niistä kaksi ja siihen sekoilu loppu. Hän siis oli lääketokkurassa iltapäivän. En ole hoitavalle lääkärille temppuani kertonut,kunhan tulee asiaa sinne päin.Ihmettelinkin mite alzheimer noin nopeasi etenee eihän sen noin pitäisi mennä.
Kannattaa meidän omaishoitajien seurata lääkitystä,ei se aina ole paikallaan vaikka viisaat lääkärit niin sanovat.

Äänestä

Millaisia sivuvaikutuksia tarkoitat, nukkuminen, vai touhuilu eli ylikierroksilla käynti, vai kiukuttelu, äksyily pikkuasioista. agressiot?

Itse uskon että jo itse sairaus aiheuttaa näitä yllämainitsemiaani oireita, ei pelkästään lääkkeet.

Äänestä

Kyllä sairaus aiheuttaa mutta ei siinä määrin vielä,Hän oli muissa maailmoissa puhui menneitä kuin ne olisivat olleet läsnä juuri.Kuolleista ihmisistä,sekavia lauseita yms.Pari lääkkeen poistamisen jälkeen muuttui tilanne,nyt puhuu vain illalla pehmosia.
Ei yhtä aikaa liian monta keskushermostoon vaikuttavaa lääkettä,nyt ne on vain tarvittavissa,näin sanottiin yleisessä terveysneuvonnassakin.
Olen myös itse hoitaja ja olen jo työssäni seurannut lääkkeiden vaikutuksia,nyt olen eläkkeellä.

Äänestä

Kyllä ne lääkkeet vahvoja,ei mitään karkkeja mitä annetaan alzheimersairaille.
Eniten tökkii kun laitoksessa syötetään vielä nykypäivänä pameja näille muistisairaille,ei niistä mitään apua.Meidän gubbelle vaan polvet notkuu ja kaatumisvaara,pää menee vaan enmmän tukkoon.
Nyt meillä vain yksi neurolepti,sekin hyvin lamaava,tuohon käytökseen,välillä jätän sen pois...mutta vaeltamiselle ja keräämiselle ei mahda mitään,se kuuluu sairauteen.
Maksan toimintaa kannatta myös seurata,meillä se tilttas näistä lääkkeistä välillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päivänsini kirjoitti:

Olin parkinsonpotilaan omaishoitaja ja vaimo, en ole enää. Lääkkeiden sivuvaikutukset alkoivat käydä ylivoimaisiksi sietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu