Joulukuun lopussa ollaan menossa pariksi viikoksi Dommareihin. Pari kysymystä on noussut... Eli kulkeehan bussit uudenvuoden päivänä? Pitäisi silloin siirtyä Puerto Platasta Santo Domingoon.
Toinen juttu, onko kukaan tehnyt päivän retkeä Haitiin? Onnistuu varmaan Puerto Platasta? Onko tietoa hinnoista ja minkälaisia retkiä on tarjolla? Yksin ei taida uskaltaa sinnw kuitenkaan lähteä...
Pari kysymystä Dommareista
4
776
Vastaukset 4
- hakki62
Moi
Ja just ostin paketin Domareihin, 2 vkoa, Celebrate kylässä eli Puerto Plakan lähellä. Onkotietoa nylyisestä hinta tasosta, meillä tammikuu 2014.
Ja dollareita siis cässinä. Olut hinta kylilä? jne. - traveller4
olut noin 2e baareissa kylil:) dominikaani nainen lähtee 50 dollaril
- Tietämätön
Mekin menossa dommareihin tammikuussa.. Kiinnostaisi myös tuo reissu Haitiin ja yleisestikkin retkistä olisi kiva kuulla kokemuksia =)
- Perdone
Cabarete.. on paikka parin kymmenen kilometrin päässä Puerto Platan kaupungista. Guaguat- minibussit kulkee tätä väliä jatkuvasti, ja pitkänmatkan buseja ovat Caribetur-bussit, lisäksi kulkee n.s. kunnallisia puolimittaisia kulahtaneempia busseja niin lyhyempiin, kuin pitkiin etappeihin.
Ominpäin kulkien voivat rahastaa raskaasti englantia puhuvilta tai puhumattomilta. Espanjan taito on melko välttämätön välttyäkseen ylihinnoittelulta, menipä sitten vaikka Haitiin, joka muuten on virallisesti "ranskankielinen". Haitiin en äkkinäistä juuri neuvo menemään omin päin- kansainvälisen matkaporukan mukana kyllä.
Erilaisia ominpäin ostettuja retkiä voi myös hyödyntää edullisesti, jos osaa vähänkin espanjaa, ja malttaa olla tarkkana.
Olut on melko edullista myös baareissa. Pressa maksaa kaupassa 0,75L noin 80-120pesoa alueesta riipuen. Muut merkit ovat halvempia.
Vielä busseista; parempien bussien aikataulut löytyvät nykyisin netistä hakemalla vaikka Caribetur-, tai jonkun muun alueen bussit löytyvät yleishaulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051294Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91797Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja123573Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30541Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö183500Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23497Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔31487