Taloyhtiössä on menossa lvis saneraaus,jonka yhteydessä kaikki talon kylpyhuoneet laajennetaan.Asun vuokralla ja maksan vuokraa 400 e/kk ja neliöitä on 24,5.Vuokra nousee tammikuun alussa.Haluisin kuulla miten paljon muilla on noussut vuokra putkiremontin jälkeen.Kyselen tätä siksi koska en tiedä vielä tulevaa vuokrankorotusta.
putkiremontti
...
71591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vuokraa ei käsittääkseni voi korottaa ihan noin vain ellei vuokrasopimuksessa lue joku tarkkaan määritelty ehto korotukselle ("Vuokraa korotetaan 1.1.2014 vastaamaan putkiremontin aiheuttamaan yhtiövastikkeen nousua"). Jos sopimuksessa lukee vain että "vuokra tarkistetaan kerran vuodessa vastaamaan kustnnuksia" tai jotain muuta vastavaa niin silloin homman pitäisi käsittääkseni mennä sitä kautta, että vuokranantaja tekee aloitteen vuokrankorotuksesta neuvottelun aloittamiseksi. Tämä neuvottelun aloitus pitäisi tehdä 6kk ennen suunniteltua korotusta. Kannattaa googlettaa "vuokran korotus". En ole itse asiantuntija näissä.
Mutta mielestäni tuollainen tilanne kuulostaa vuokralaisen kannalta kohtuuttomalta että tietää vain, että vuokra nousee 2kk kuluttua mutta ei tiedä lainkaan kuinka paljon...
Keskustelun kautta kannattaa edetä.
vuokrasopimuksessa on mainittu korotusperusteet,mutta jos niiden mukaan mentäisiin niin mulle oltaisiin kaiken järjen mukaan sanottu minkä mukaan vuokra nousee.lvis saneeraus alkoi keväällä ja loppuu joulu/tammikuussa.pahimmassa tapauksessa saan tietää korotetun vuokran määrän vasta joulukuussa eli kuukausi ennen vuokran nousua.aion olla yhteydessa asuntofirmaan ja kysellä kyllä tästä asiasta.olen varautunut kyllä 200 e vuokran korotukseen.se ois vielä siedettävää.
kuvitellaan että remontti maksaa 1000 e/m2. Tällöin kämppään kohdistuu noin 25 000 euron kustannus. lainalaskurista jos katsoo mitä tuommoisen lainan lyhentäminen tekee 20-25 vuoden maksuajalla niin siinä voisi olla vuokrankorotuspaineet. tämä on tietenkin spekulaatiota.
vuokran korotuksen määrä hirvittää senkin takia että sain vuokran alennusta putkiremontin ajalta 50%.vuokranantaja tuskin olisi oikeesti halunnut antaa sen verran alennusta.sanoi keväällä että tarvii saada tuloja.asuntoni on joukuuhun asti asumiskelvoton.toki olen iloinen että kylppäri ja osa keittiötä on sitten ihan uudet.tuloni ovat pienet ja sen takia tämä vuokran korotusilmoitus stressaa.kun ei todellakaan tiedä miten paljon 80 vuotias vuokranantaja haluaa köyhdyttää mua.olen asunut nyt reilut 5 vuotta ko.asunnossa ja sanoin keväällä ettei mulla ole tarkoitus muuttaa siitä pois ja sanoin vielä että olen viihtynyt asua siinä.toi 200 e korotus on sen takia vielä siedettävä koska siihen saan vielä asumistukea .sen jälkeen ei oo vuokran määrällä ole vaikutusta asumistukeen.
tänään sain tietää että vuokra nousee 50 eurolla tammikuussa.eli itse pidän sitä pienenä korotuksena putkiremontin jälkeen.senkin takia että kylppäri laajennetaan ja vuokra ei ole noussut pariin vuoteen.terv.ap
Nyt tuli tietooni, että pikkuhiljaa putkiremonttikulut poistuvat verotuseduista. Ts. ei tule poistoja enää tulevaisuudessa.
Ei Poistu