naisen kysymys

bebebe86

Hei eli tilanne on tämä, olemme jättäneet ehkäisyn pois sillä meiningillä että tulee jos on tullakseen. Vauva siis. Alkuun ollaan viuhdytty petipuuhissa hyvin mutta nyt seuraavan kierron aikana miehelle tuli yhtäkkiä erektiohäiriö eikä hän itse osaa sanoa miksi. Itse siis luulin että vauvapuuhastelut vaikuttivat tähän kun sanoi alkuun että on paineet onnistumisesta. No ehdotin jos käytettäisiin kumia vaikka puolivuotta eli siirretään yrittämiset mutta se oli taas ehdoton ei sillä hänkin haluaa lapsia.
En nyt ymmärrä miten voi yhtäkkiä näin käydä? Toki emme ole aiemmin oltu näin paljon petipuuhissa, voisiko se vaikuttaa?
Kysymys kumminkin lopulta oli se että miten naisena minun kannattaisi tähän suhtautua, eli yritänkö tehdä aloitteita vai annanko hänen tehdä? Voinko jotenkin vaikuttaa että hän ei enää miettisi asiaa sillä nyt yhden epäonnistumisen jälkeen, on käyynyt sama seuraavillakin kerroilla nyt viikon ajan..
Ikää miehellä on 27

8

480

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgfcdxsza

      Oisko kyse tiedostamattomasta isäksi tulemisen pelosta sitten kuitenkin, vaikka mieskin on sanonut haluavansa lasta.... Aika usein erehäiriö syntyy just kortsun kanssa, ja sen poisjättäminen päinvastoin auttaa asiaan...

    • Veikkailin

      Ehkä miehesi ei olekaan valmis isäksi, mutta ei kehtaa sanoa sitä sinulle? Väkisin yrittämällä harvemmin onnistuu missään. Stressi vaikuttaa myös hedelmällisyyteen.

      • bebebe86

        Jotenkin en usko siihen, ettei uskaltaisi sanoa sillä puhumme kaikesta ja ehdotin asian lykkäömistäkin..
        Enemmänkin epäilen sitä että hän pelkää ettei saa minua raskaaksi.
        Mutta siis pitäisikö minun tehdä aloitteita seksiin tämän tapahtumien jälkeen vai odottaa että hän tekee aloitteen?


      • jnyhtbvgrfced
        bebebe86 kirjoitti:

        Jotenkin en usko siihen, ettei uskaltaisi sanoa sillä puhumme kaikesta ja ehdotin asian lykkäömistäkin..
        Enemmänkin epäilen sitä että hän pelkää ettei saa minua raskaaksi.
        Mutta siis pitäisikö minun tehdä aloitteita seksiin tämän tapahtumien jälkeen vai odottaa että hän tekee aloitteen?

        Se isäksi tulemisen pelko onkin usein tiedostamatonta: mies voi vakuuttaa sinulle, ja itselleenkin, että haluaa lasta, vaikka alitajuisesti ei ole siihen valmis, ja elimistö hoitaa sitten asian järjestämällä "sopivan" erektiohäiriön


    • Näissä asioissa

      naapuriapu on usein paikallaan !

    • ehkäerenlainen

      unohda koko asia muutamaksi viikoksi, älä tee aloitetta seksiin mutta järjestä niin että ovelasti viehetät päivittäin miestäsi...kyllä hän sitten tekee aloitteen ja kun kaikki menee hyvin niin älä mainitse koko erehäiriöpiikistä enää koskaan.

      • näin se vaan menee

        Pornon katselu saa usein aikaan miehille sen, ettei enää seiso. Porno pois! Jos se syy, yleensä korjaantuu jonkin ajan päästä, kun pornon vaikutus lakkaa!
        Tästä kannattaa jutella. Voi olla salakatselua ja tunnustaminen hävettää. Kantsii sanoa, että tällainen vo viedä erektion heikoksi ja jos on salaakin katsellut pornoa, se kannattaa lopettaa, etrei oma parisuhde kärsi.


    • EsKakka

      Itse sanoisin että kunhan kylvette essässä
      Niin kaikki on hyvin ja kakka on siellä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1273
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1047
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      705
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    9. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe