Onko kukaan jaksanut vielä sovitella, että mahtuvatko selkä menosuuntaan olevat turvaistuimet Auris Wagonin takapenkille? Siellähän pitäisi olla 20mm enemmän tilaa kuin vastaavassa HB-versiossa. Toisaalta akseliväli on 50mm pienempi kuin esim. Ceedissä jonne ne menivät juuri ja juuri.
Turvaistuimet Auris Wagoniin?
mahtuukkoooo
132307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Meillä Auris wagon hybridinä ja istuimena Isofix telakassa naama menosuuntaan Maxi-Cosin Pearl. Siinä ainakin mahtuu 1,5v istumaan hienosti.
http://www.vaunuaitta.fi/maxicosi-pearl-turvaistuin-918kg-p-1622.html
Miksi wagonissa olisi 20mm enemmän tilaa kuin HB:ssä? Akselivälihän on kuitenkin sama.
Naama menosuuntaan istuimethan mahtuvat minkä auton takapenkille vaan. Mutta suositus on käyttää selkä menosuuntaan istuimia 3-4 vuotiaaksi asti. Ne vievät huomattavasti enemmän tilaa. Onko kukaan tuollaisia kokeillut uuteen Aurikseen vielä? Mahtuuko etupenkillä silti istumaan ?
Etuistuimien selkänojia on kuuleman mukaan muutettu siten (ohennettu ?) että takana istujalla olisi se 20 mm enempi jalkatilaa. Luetaan tänään Tuulilasista niin tiedetään onko näin.
Aika rohkeaa istuttaa noin pientä kasvot menosuuntaan, yx kunnon jarrutus ja siitä jää lapselle ikuiset jäljet.
Istuma-asento on etenpäin makaava ei toki pysty. Jos tuollaisilla istuimilla keskieuroopassa pärjätään, niin varmaan täälläkin kaupunkiajossa.
Ikuiset jäljet jää jo toyotassa istumisesta sinänsä, niin väliäkö tuolla
Vittuako sinne turvaistuimia laittamaan. Darvin Advards vaan päälle kun kerran tojota on tullut ostettettua! Paras kun ei ole tuollaisilla jälkikasvua!
Kävin kokeilemassa. Ei mitään mahdollisuutta. Edessä ei istu kukaan jos auriksen takapenkillä selkä menosuuntaan turvaistuin. Muutenkin auyo matala ja oviaukot pienet. Tojo tehnyt auriksesta tahallaan sellaisen ettei verson tai avensiksen myynti kärsi. Kuitenkin Auriksen kilpailijoissa esim i30, ceed, golf paljon enemmän tilaa ja pidempi akseliväli. Rupean katselemaan noita merkkejä.
Ei varmaan manhdukaan, eikä mahdu korealaiseenkaan. Meillä oli BeSafe selkämenosuuntaan isofix istuimet ja mahtui juuri ja juuri Superbin takapenkille. SUperbissä taitaa olla 10cm enemmän tilaa takana kuin missään korealaisessa perusperheautossa.
Ceediin mahtui huomattavasti paremmin. Toki Ceedissä on 5cm pidempi akseliväli, mutta selvästi jotain muutakin on erilailla (auton korkeus, kojelauta, penkkien muotoilu?? ). Ceed ja Aurishan ovat saman kokoluokan autoja, mutta kyllä Ceed tuntuu sisältä paljon isommalta. Toki jos on itse pitkä, niin joutuu kattelemaan varmasti isomman kokoluokan autoja.
Golfin takaovi on törkeän ahdas. Etupenkillä on kyllä runsaasti tilaa, mutta jos penkin vetää taka-asentoon, niin kuskin takana ei istu erkkikään ahdistumatta.
Ceedissä ei kyllä ollut yhtään reilummin tilaa, jos ei nyt vähempääkään, kun kävin noi molemmat kokeilemassa samana päivänä. Eiköhän sitä penkkiään saa kokeilla koeajoautoon kun oikein nätisti pyytää.
Eipä siinä turvaistuimet auta kun kaasu juuttuu , se on menoa silloin.
http://autot.oikotie.fi/tyyppivika/toyota/auris-e15/325