miten menee? En ole ennen varannut kuin vain lomamatkoja matkatoimistojen kautta. Esim aurinkomatkoilla on ko hotelliin samana ajankohtana hinta noin 1300e/2 aikuista. Ymmärränkö oikein tuon booking.comin systeemin, kun siinä saman hotellin huoneiston hinta ko ajankohtana on 730e (2 hengen huoneisto)..blondi kyselee täällä että onko hinta tosiaan tuo ( lennot sitten pitäis hommata, liekkö sit miten kallista se..)?
Eli kertokaa vihreälle miten esim bookingin kautta varataan matka ja miten lennot jne, kiitos jos saan asiallisia vastauksia:))! Ja tuleeko tuolla tavalla matkasta loppupelissä halvempi, miten pelkät lennot nostavat hintaa..?
booking.comin kautta huoneiston hinta,
3
337
Vastaukset
- rautalankaa blondill
Vaikea täsmäneuvoja antaa, kun ei tiedä minne olet menossa? Yksinkertaista matematiikkaa tämä vain on. Eikä tuo loppusumma selviä kuin vertailemalla!
Mutta Booking.com on vain hotelleja välittävä firma, sitä kautta ei voi varata "matkoja". Kuitenkin se hinta minkä sieltä löydät, on kokonaishinta 2 hengen huoneesta ja useimmiten ei siihen majoitushintaan enää muita kuluja tule (ja jos tulee jotain veroja tms, esim. tiettyjen paikkojen kuten Dubai hotelleissa ne ei yl. sisälly näytettyyn hintaan, niin se kyllä sanotaan siellä selvästi.). Lentojen hintoja voi katsella erilaisilla hakukoneilla (momondo, skyscanner tms tai sitten nettimatkatoimistoista ebookers, supersaver jne tai myös lentoyhtiöiden omilta sivuilta).
Jos siis kyse vaikka Pariisin (tms) matkasta ja Aurinkomatkat antaa hinnaksi 1300/ 2 aikuista eli 650e/hlö - tässä siis käsittääkseni lento majoitus. Jos sama hotelli maksaa bookingilla erikseen ostettuna 730eur, niin tässä jää "väliä" noin 600 euroa. Jos siis lennot kyseiseen kohteeseen maksaa 300/hlö, niin hinta on jokseenkin sama otitpa mitä kautta hyvänsä. Silloin suosittelen Aurinkomatkoja, koska heidän kautta varatessa on paremmassa kuluttajansuojassa kuin jos ostaa kaiken itse netistä erikseen. Mutta jos vaikka sattuisitkin löytämään lennot Pariisiin (tms) 150 eurolla / hlö, niin silloin kannattaisi jo harkuta näiden ostoa erikseen. Silloinhan matkan kokonaishinnaksi tulisi kahdelta hengeltä noin 1000 euron luokkaa, joten onhan se paljon halvempi. Matematiikasta siis vain on kysymys eikä täsmällistä vastausta pysty kukaan antamaan, ellei ryhdy katselemaan ja vertailemaan lentojen hintoja netissä. - baroosi
Kiitos rautalankaa blondille:)!!!
Näinhän se tosiaan menee, pitää ruveta katseleen hintoja lennoille. Tuo kuluttajansuoja on kyl tosiaan parempi esim aurinkomatkojen kautta, ja heillä on lentokenttäkuljetukset ruuat lennolla hinnassa mukana. Olimme juuri aurinkomatkojen matkalla ja kaikki kyllä sujui viimeisen päälle hienosti.
Kiitokset sinulle vastauksestasi:).
Eikun matkoja tutkimaan.. - Cooking Bom
Kun varaa itse reissun niin hotellin voi useimmiten perua hyvinkin lähellä matka-ajankohtaa ilman kustannuksia. Halvoissa (=järkevän hintaisissa) lentolipuissa ei ole peruutusmahdollisuutta mutta jos lennot peruuntuu tmv. niin lentoyhtiö vastaa uusista lennoist ja mahdollisista ylimääräisistä kuluista (hotelli, taksit, ruuat). Toki asioiminen ulkomaisten lentoyhtiöiden kanssa voi olla työläämpää kuin vaikkapa Aurinkomatkojen mutta eräänlainen kuluttajansuoja toteutuu siis myös omatoimimatkalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude24115187Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510136Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237099Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826537Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1746218Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole464796IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451690Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251646