Kaukoidän nykyaikaisimmat kaupungit, jos

Jouluna kaukoitään..

jätetään Kiina, Japani, Etelä-Korea, Intia ja Singapore pois ? Hong kong saa olla mukana.
Singaporen olemme jo valinneet, vielä pitäisi löytää toinen moderni kaupunki.

Mitähän haluatte suositella ?

7

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r-23

      Miten olisi Kuala-Lumpur tai Penang?

    • ASDFGHJKJHG

      Manila.Siellä Eastwood tai Makati city

    • hapi3

      Bangkok

    • ap...

      Kiitos hyvistä vinkeistä. Valitsimme Hong Kongin koskapa emme olleet vielä siellä käyneet ja kaupungilla on aika pitkä historia vahvana kaupunkina, tai ainakin mulla on sellainen käsitys...
      Matkaamme pitkin maapalloa lomilla.. Nyt siis jouluna tuolla alueella, ensi kesänä vissiin Soulissa ja Tokiossa tai siellä päin... hauskaa lomailua muillekin ..:)

      • 10+5

        Soulin ja Tokion reissut kannattaa ajoittaa keväälle tai syksylle jos ei nyt aivan erityisesti nauti kaupunkilomista kuumassa ja kosteassa ilmastossa jonka kuumuuden katkovat ajoittain kovatkin sateet Soulissa erityisesti alkukesästä ja Tokiossa loppukesästä. Keväällä voi tuurilla osua vielä kirsikkapuiden kukintaan.


      • 5v Tokiossa asunut
        10+5 kirjoitti:

        Soulin ja Tokion reissut kannattaa ajoittaa keväälle tai syksylle jos ei nyt aivan erityisesti nauti kaupunkilomista kuumassa ja kosteassa ilmastossa jonka kuumuuden katkovat ajoittain kovatkin sateet Soulissa erityisesti alkukesästä ja Tokiossa loppukesästä. Keväällä voi tuurilla osua vielä kirsikkapuiden kukintaan.

        Erittäin hyvä neuvo. Todellakaan ei kannata matkustaa Tokioon sadekauden aikaan (suunnilleen kesäkuun puoliväli - heinäkuun loppu) eikä kuumimman kesän aikaan (elokuu kuumin), jolloin lämpötilat hipovat 40 astetta. Tokioon mennessä paras aika on syyskuun puoliväli-marraskuun puoliväli. Keväällä kirsikankukat ajoittuvat, toki hieman vuosittaista vaihtelua on, jotakuinkin huhtikuun alkuun - puoliväliin. Riippuen hieman siitä, kuinka lämmin tai viileä alkukevät on. Muuten toukokuun loppuun saakka on ihan hyvä säiden puolesta.

        Jos on pakko lähteä Japaniin ja nimenomaan (Suomen) kesällä, niin suosittelen pohjoista Japania ja erityisesti Hokkaidoa, joka on tuolloin kauneimmillaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2350
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1940
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      80
      1729
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      77
      1502
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1254
    6. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1233
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1221
    8. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      46
      1197
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      48
      1108
    10. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1101
    Aihe