omaehtoinen aikuisopiskelu

epäselvää kaikki

Tuet? Mahdollinen koulutusrahaston aikuiskoulutustuki tai kelan työmarkkinatuki tai liiton rahat, mutta kun olen työsuhteessa ennen opiskelua ja jos irtisanoudun tai vähennän työtunteja on vaikutus sama eli työkkäri ei myönnä työttömyyspäivärahaa/työmarkkina tulea enkä saa liitosta mitään. 8v työhistoriaa ei vielä ihan ole joten aikuiskoulutustukeakaan en saa.

Saanko sitten edes kelan opintotukea vai onko sekin sitten rajattu pois?

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omaehtoinen opiskelu

      Olenko käsittänyt oikein. Että jos ja kun saan opintovapaata töistä niin ensin haen koulutusrahaston aikuiskoulutustukea ja jos saan hylkäävän päätöksen voin hakea opintotukea kelalta ja todennäköisesti se myös myönnetään?

      Voiko töitä tehdä vielä siihen lisäksi menettämättä etuuksia?

    • 20+10

      Jos olet hakenut opintovapaata työsuhteestasi, et tietenkään voi tehdä työtä. Opintovapaa on opintovapaa ja sisältää tiukkoja rajoituksia aikuiskoulutustuen osalta. Jos taas olet ns. normaalisti opiskelija, ansiotulot eli palkka voi aiheuttaa tietyn rajan ylitettyään sen että sulta peritään opintotukea takaisin. Kaikkea ei siis voi saada.

      • alkuperäinen.....

        Kiitos vastauksesta. Ehkä siinä on jokin raja kuinka paljon voi tienata ilman että menettää opintotukea. En ole vielä aloittanut opintovapaallatai muutakaan. Vasta tarkastelen vaihtoehtoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4581
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3512
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2873
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2821
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe