Asumaan ja töihin Turkkiin

Arkea Turkissa

Hei, tietääkö joku viisaampi hyviä nettilinkkejä mistä saisi suht edullisesti vuorattua asuntoja jostain päin Turkkia, esim. Istanbul, Izmir, Ankara, Antalya, Alanya, Marmaris? Ja kyseisistä paikoista jos löytys myös edullisai motelleja/hotelleja, ni laittakaa linkkiä niihinkin.

Ja töiden tekeminen kiinnostais Turkissa.. Onko kunnon nettilinkkejä työnhakuun ja työpaikkoihin?esim. osa/väliaikainen Hotelli/ Baari/ravintola-ala, siivoustyö tai hoitoala sopis kuvioihin.

Jotain nettilinkkejä löysin, mut ei oikein mitään kunnollista. Olen huono googlettamaan oikeilla sanoilla, että löytäisin jotain oikeasti hyödyllistä. Kiitos asiallisista vastauksista..

10

1845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei. Meillä olisi Alanyassa asunto vapaana vuokralle. Mut jos sulla ei ole duunipaikkaa siellä, ni vähän vaikeeta näin talvikaudeksi löytääkään sellaista:(

      • gfagj

        kleopatra, kun lukee sun juttujasi on vaikea kuvitella et joku haluais vuokrata asunnon tuollaiselta idiootilta :-(


      • Aurinkoon;))

        Hei!
        Missä asunto on ,koko,vuokra?

        Kiitos,olen kiinnostunut huhtikuussa kk:si :))


      • vahii

        Ei sieltä Bektasin /c:stä kukaan halua edes vuokrata, saati sitten ole niin typerä että ostaisi. Kämpillä pitäisi lomalla nakottaa koko ajan, kun kulkuyhteydet on mitä on :).
        Joko on selvinnyt, miksi oli niin halpa, hä? Kumma kauppa, kun myyjäkin oli kauppahinnasta ihan haltioissaan.


      • katti9
        vahii kirjoitti:

        Ei sieltä Bektasin /c:stä kukaan halua edes vuokrata, saati sitten ole niin typerä että ostaisi. Kämpillä pitäisi lomalla nakottaa koko ajan, kun kulkuyhteydet on mitä on :).
        Joko on selvinnyt, miksi oli niin halpa, hä? Kumma kauppa, kun myyjäkin oli kauppahinnasta ihan haltioissaan.

        Joo 2basen porukan kanssa ollaan aina naurettu tälle kaupalle, kun nähdään. Kaikenlaisia ostajia sitä onkin. Sanottiin kyllä etukäteen, että paikka on ihan toivoton. Hokivat vaan, että saahaan halavalla, halavalla saahaan.


      • muualle töihin
        gfagj kirjoitti:

        kleopatra, kun lukee sun juttujasi on vaikea kuvitella et joku haluais vuokrata asunnon tuollaiselta idiootilta :-(

        Miksi kaikista maailman maista haluat juuri Turkkiin töihin , siellähän on työttömyttä jo omastakin takaa , eikä siellä tykätä suomalaisista. Hyväksikäytön uhka on mitä ilmeisin.


    • deliler :(

      Jopa on taas muutaman palstaluteen saastuttaman tämäkin ketju. Raukkaparat toistensa kimpussa asioissa, jotka eivät tänne kuulu. Alkuperäinen ei varmaankaan tällaisia 'vastauksia' toivo eikä tarvitse.

    • sxdcftvgbuhn

      Turkissa ei saa tehda töita ilman työlupaa. Työluvan pitaa hakea työnantaja ja kestaa paatös 2kk jonka aikana ei saa tehda töita. Työnantajat eivat kuitenkaan juuri koskaan edes aloita hakemaan mitaan lupia, koska se tulee työntajalle kalliiksi. Jos jaat kiinni työskentelysta ilman työlupaa tulee sakko reilut 3000e ja jos et voi maksaa sita heti, sut kiikutetaan putkaan. Oot putkassa niin kauan et pystyt maksamaan ja sen jalkeen samantien kentalle ja kotiin (missaan vaihessa ei saa kotonaan edes kayda tavaroita hakemas). Maahantulokielto 3-5v seuraa viela.

      Työlupaa eivat edes myönna sellaisiin töihin, kuten kaupat, hotellit, siivoustyöt, koska turkkilainen pystyy sellaiset työt tekemaan. Pitaa olla todella hyvat syyt olla, miksi palkata ei-turkkilainen. Poliisit eivat aina suoraan tule yritykseen vaan heille saa kuka tahansa kertoa laittomasta työntekijasta ja NAPS :D hahahhhaa, ei tarvi olla kuin joku vahan mustasukkainen tai kateellinen tyyppi joka susta ilmoittaa.

      • moonwolf83

        Sehän on vain hyvä, jos päätyy putkaan, onpahan ilmanen ruoka ja katto pään päällä :)


    • Landlordddd

      Taitaa jäädä hyvin vähiin ne, jotka olisivat valmiita vuokraamaan asuntoa ihmiselle, jolla ei ole palkkatuloja...ellet sitten maksa koko vuokra-ajan vuokraa jo ennakkoon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      430
      2599
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1766
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      1752
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      302
      1337
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      150
      1138
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      70
      1049
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      87
      1010
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      993
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      967
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      929
    Aihe