Hei kaikki! Halusin kysellä vähän onko kellään kokemuksia samankaltaisesta tilanteesta, joka mulla ja mun poikaystävällä on edessä tammikuussa. Tosiaan, muutetaan poikaystävän kanssa (joka on espanjalainen) Suomeen tammikuussa. Tällä hetkellä asutaan siis Hollannissa. Itselläni on kyseessä paluumuutto ja vakinainen muutto Suomeen takaisin ja poikaystäväni tulee hakemaan töitä. Kelaan otin yhteyttä ja sieltä sanottiin, että poikaystäväni lasketaan perheenjäseneksi ja hänellä pitäisi täten olla oikeus Suomen sosiaaliturvaan. Siellä sanottiin, että perheenjäseneksi lasketaan aviopuolisot, jos ovat asuneet yhdessä väh. 6 kuukautta. Mutta sitten toisaalta poliisin sivuilla vaadittiin 2 vuoden yhdessä asumista, mutta ymmärsin että se koskee ainoastaan perheenjäsenen EI-EU:n sisällä olevaa puolisoa? Eli vaaditaanko meiltä 2 vuoden asumisaikaa, sillä olemme molemmat EU:n unionin kansalaisia?
Lisäksi haluaisin tietää työttömyysturvasta. Jos poikaystäväni saa myöntävän päätöksen Suomen sosiaaliturvaan kuulumisesta, hänen pitäisi sallitusti ilmeisesti alkaa saada työmarkkinatukea/kotoutumistukea rekistöröityessään työvoimatoimistoon?
Kiitos paljon jo etukäteen, jos joku viitsii vähän jelppiä :)
Suomeen muutto espanjalaisen kanssa
6
272
Vastaukset
- muutaamerikkaan
Tulli katsoo ensin Espanjassa olevat omaisuudet, ja siitä lähdetään, eli puolet omaisuuksista tulee Suomeen, puolet Espanjaan, 25 verotus, eli käytännössä noin 25% Espanjan omaisuuksista jää Espanjaan...
- jenni_jay91
Anteeksi mutta vastauksesi ei kyllä ihan vastannut kysymykseeni? :D
- your europe
Sinun Eurooppasi-sivustoilta voit löytää hyödyllistä tietoa kysymyksiisi liittyen erityisesti alla olevista linkeistä:
http://europa.eu/youreurope/citizens/work/index_fi.htm?utm_source= forum_MC
http://europa.eu/youreurope/citizens/residence/index_fi.htm?utm_source= forum_MC
Ystävällisin terveisin,
Sinun Eurooppasi -tiimi - Nannanaa
Itselläni oli hyvin samankaltainen tilanne. Täältä löytyy vinkkejä Suomeen asumaan asettumisesta: www.asumaansuomeen.fi
- ja hyvä näin
Sekava aloitus. Eihän "poikaystävä" ole aviopuoliso, joten asia ei koske teitä. Mitään oikeutta hänellä ei poikaystävänäsi ole suomalaiseen sosiaaliturvaan.
Jos olet asunut poikaystäväsi kanssa todistettavasti avoliitossa vähintään kaksi vuotta, niin teidät katsotaan perheeksi. Kovasti olen yrittänyt kaivaa samankaltaisessa tilanteessa tietoa aiheesta ja tällainen mielikuva minulla on. Avioliitto on sitten erikseen.
Ymmärtääkseni tuolla perusteella olisi mahdollista päästä esim. juuri kotoutumiskoulutukseen (kotoutumis/työmarkkinatuen piirin).
Toivottavasti asianne järjestyivät parhain päin. Kerro ihmeessä täälläkin, millainen prosessi oli ja kuinka asiat sujuivat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2827919Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka542040Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451495Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.1611335Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal631256Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.191043Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a621009- 75961
Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38942- 44881