Kamera merelle

kamera merelle

Voisiko joku suositella zoom-kameraa merelle. Nykyään käytössä Canon S90, mikä on ollut huippupeli, mutta usein haluaisin zoomata lähemmäs. Pidän purjehdusaiheista blogia ja vaikka itse purjehdus onkin pääaiheena, olisi kuviin kiva saada lisäilmettä lähikuvin. Veneeseen ei suositella kiikareita yli 7 x tarkennuksella heilunnan takia ja siksikin en turhaan haluaisi mitään 20 x suurennosta. Kokonsa puolesta jotain järkkärin ja pokkarin väliltä. Valo ei yleensä ongelma, mutta onhan valovoimasuus ihan kiva juttu.

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flihk

      Yksi vaihtoehto voisi olla Nikonin P7xxx-sarja. Niissä on zoomia reilusti enemmän kuin muissa "paremmissa" pokkareissa, mutta ei mitenkään mahdottomasti (28-200 mm).

      P7800 on uusin malli, mutta P7700 ja P7100 ovat ihan käypäisiä pelejä edelleen. Suurin puute (erityisesti noissa vanhemmissa) on hitaus, mutta eipä purjeveneetkään ole nopeita.

      • kamera merelle

        Kiitos vastauksestasi. Tuossahan on juuri sopivan kokoinen zoomi ja valovoimaa varmasti riittävästi. Pitää laittaa hankintalistalle ennen ensi kesää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe