Suunnitelmissani on ottaa ensi vuonna narttukoira, kaveriksi 40 kg urokselle. Leikkaan jomman kumman tai molemmat, koska vahinkopennut ovat ehdoton nou nou!
Tahtoisin nyt kuulla ehdotuksia roduista, jotka erityisen hyvin tulevat toimeen muiden koirien kanssa. Kaikkihan on yksilöllistä, eikä koskaan voi olla satavarma minkään rodun yksilön soveltuvuudesta, mutta jos teillä olisi antaa erityisen hyviä kokemuksia jostain rodusta, joka viihtyisi hyvin koirapuistossa, niin olisi kiva kuulla.
Harrastamme muutakin kun koirapuistoilua, mm. tokoa, mätsäreitä, mahd. virallisia näyttelyitä ja runsaasti monipuolista liikuntaa useana tuntina päivässä. Olen selannut vuodenpäivät nettiä etsien sopivaa rotua, mutta luonnekuvauksissa harvoin kerrotaan rodun toimeentulosta muiden koirien kanssa. Koiran koolla ei ole väliä, mutta pystykorvainen rotu olisi etusijalla.:)
Koirapuistoystävällinen koira?
8
346
Vastaukset
- rehabanen
Vältä ainakin schäfereitä, belggareita, kaukkareita sekä viirusilmäisiä pieniä tappelukoiria. nämä rodut hakeutuvat mättelöihin mielellään.
Oma kaukkari on ollut niin lutuinen että, kunnes täytti 12 kk. Nyt murisee mielellään toisille ja suomenpystykoiran meinasi pistää kylmäksi. En tajua mistä muutos johtuu. Ilmeisesti hormonit heräävät. Toisaalta koiraani kiusattiin pentuna ja se sai silloin "maistaa hammasta." Nyt on ilmeisesti koston aika.- laumanvartija
Tuo käytös kuuluu rotuun,ei anna toisten ryttyillä sille.Oman perheen/lauman koirat sietää,vieraaita ei tarvitsekkaan.Kunhan antaa olla,eikä sekoile niiden vuoksi.
- Semmosen omistaja
Sakemannista saa kyllä koirapuistokoiran kunhan se ei oo älyttömän kova. Ainakin nartusta. Se vaatii kyllä sitä että siellä käydään usein ja pennusta saakka, sosiaalistetaan sitä aktiivisesti ja kontrolloidaan tilanteissa joissa se yrittää dominoida.
- Puudeli fanitus
Villakoira ja colliet on aika koirapuistokoiria olleet joten niitä uskallan suositella :)
- KoiralleKamu
Kiitos. Lisää ehdotuksia kaipaillaan! :) Harvinaisemmatkin rodut kiinnostavat. Ei kovin työlästurkkisia rotuja. Ja edelleen varsinkin pystykorvaiset kiinnostavat.
- näit on ollu
Tuota,kannattaa valita tarkkaan.Helposti meinaan käy niin,että ensin on yksi sosiaalinen kaikkien kaveri koira.
Ja kun sille ottaa kaverin,se suojelee pentu kaveriaan,ja ne suojelevat toisiaan,ja lopputulos on rähjäkaksikko,jota kaikki karttavat.
Jos seurailet koiran omistajien koiria,niin yleensä ,jos on kaksi niin ne rähjäävät.Tai,sitten ovat hienosti koulutettuja,jos eivät.
Valitse tarkoin rotu,ja kouluta,ettei tule ongelmia.
- Mittelit
No pystykorvissa on kaupungissa suosion saavutaneet mittel/kleinspitz. Kompaktin kokoisia ja meneviä sekä sosiaalisia.
- teeeeeeeeeeee
Villa koira on viimeinen puistokoira :). Siitä tulee mittelö koiran kuin koiran kanssa :). omistajat ei näe pienen koiransa dominoivaa käytöstä; vaan pitävät sitä normaalina kun se hyökkii ja ärisee hampaat irvessä. Sit kun isompi tulee ja pyöräyttelee , ollaan niin suuttuneita kuin olla ja voi :D. Vaikkei se sitä tappanu, syytetään et se melkein tappoi minun pikku lutuisen puutelin.... Kunhan vaan komensi ja pisti aisoihin. Kuka nyt haluaa ketään riekkumaan kantapäihinsä hampaat irvessä KOKOAJAN !!! ??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961502
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58921- 85902
- 53816
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t260711Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74636