Ruokinnasta huolissaan

Kyselevä ihmettelijä

Olen jo kauan aikaa kiinnittänyt huomiota tapaan jolla vanhempani ruokkii koiraansa ja mietinkin että voiko tämä todellakaan olla ihan oikein, kaipaisin siis kovasti koiraihmisiltä kommentteja yms. sillä säälin paljon tätä koiraa vaikka siitä muutoin pitääkin todella hyvää huolta, varmaan liiaksikin. Edellinen koira (pystykorvan kokoinen) oli aivan muodottoman lihava ja kohtaloksi koituikin jalkojen hajoaminen painon alta. Nyt siis hänen uusi koiransa, jo iäkkäämpi pystykorva, on vuodessa lihonut siitä normaalipainoisesta kaunisuumaisesta koirasta mikä tullessaan oli aivan järkyttävästi ja silmämääräisesti katsottua ei ole enää paljoa samoista mitoista kuin edellinen.. Sanoo ettei koira kuulemma syö edes paljoa eikä hän anna sille pahemmin mitään herkkujakaan sen mitä nyt vähän maistelee sekä vetoaa siihen että koira on nyttemmin leikattu mistä painon kasvu kuulemma johtuisi koska vatsa roikkuu (koira on siis todella lihava ja tasapaksu). Katsoimme yhdessä kerran televisiosta tulleen dokumentin britannian lihavista koirista ja huomautin hänelle että tämähän alkaa lähestyä samoja kokoluokkia..
Nyt kun olen ollut kyläilemässä pidemmän aikaan niin olen kiinnittänyt huomiota koiran ruokintaan, koiralla on koko ajan tarjolla raakoja lihaluita (niitä koirille tarkoitettuja) jotka ovat pyörineet lattialla (viikkotolkulla?) niin kauan että niistä lähtevä hajukin on paha. Joskus hän muistaakseeni paistoi koiralle jotain mitä tarjosi sitten pakastimesta, nyt ainakin on antanut pakastimesta jotain jauhelihapalloja jotka on ensin mikroautouunissa lämmittänyt ainakin pintalämpimäksi, näitä ei nyt heti hotki vaan jättää pyörimään.
Yksi päivä sai näiden jatkuvasti tarjottavien lisäksi ruokakupillisen makaronilaatikkoa sekä päälle juustosiivuja. Sen päivän aikana sai myös mm. palan croisanttia sekä juustosiivuja, lähinnä aina koira on saanut paloja vähän kaikesta mikä vaan ihmisen ruokakaapeista voi löytyä sekä rotukokoonsa/liikuntaansa nähden ison näköisiä annoksia ihmisruuasta kuten esim. tästä makaronilaatikosta. Koiran raksuja syö ilmeisesti todella vähän (Royal canin), niitäkin on houkuttelemalla käynyt tarjoilemassa nenän eteen milloin minnekkin, frolicit kyllä maistuu. Kaikkea päivän mittaan annettua/tarjottua en edes näe.
En nyt vain jaksaisi uskoa että leikkauksen takia koira on päässyt paisumaan tällä tavoin sillä edellinen paisui aivan samalla tavalla vaikka oli leikkaamaton sekä ei kai nyt tälläinen ruokavalio voi olla ihan oikein muutoinkaan? Mitä koira saisi/ei saisi syödä ja millaisia annoskokoja, entä kuinka koiran voisi saada laihtumaan? Vai olenko nyt vain ylihuolestunut tietämätön..

6

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • threeam

      Jos vanhempasi eivät halua muuttaa asioita niin heidän mieltä voi olla aika vaikea kääntää toiseksi. Ensinnäkin RC on huono nappula. Ja toiseksi luita ei kannattaisi antaa päivittäin.
      Makaroonilaatikossa ja juustossa ei ole mitään hyödyllistä koiran kannalta.
      Laihtumisen kannalta tärkeää on säännölliset ruoka-ajat (laadukas ruoka) ja liikunta. Ruokapusseissa on annoskoot. Laihduttavalle koiralle annetaan vähemmän kuin pussissa sanotaan. Jos ei halua syödä, niin kuppi pois ja seuraavana ruoka-aikana uudestaan. EI VÄLIPALOJA!
      Hihnalenkkien lisäksi koiran tulisi saada juosta vapaana erilaisissa maastoissa. Kuten mäissä, kivikoissa ja ryteiköissä. Ruuan ja lenkin välissä pitäisi olla vähintään tunti taukoa, ettei tule vatsalaukun kiertymää.

      • Tässä yksi linkki

        Makaronilaatikossa on lihaa, kananmunaa ja rasvaa. Kaikki koiralle tarpeellisia! Juustossa on kalsiumia ja rasvaa.

        Aloittaja: tämä sivu näyttää aika hyvältä
        http://www.ylipainoinenkoira.fi/ihannepaino.html
        Laske sieltä, paljonko koiran tulisi oikeasti syödä päivässä. Tiedätkö paljonko koira suunnilleen painoi, kun se tuli vanhemmillesi? Onko myös vanhempiesi ruokailutottumuksissa parantamisen varaa? Jos ei, kysy miksi haluavat koiralle aiheuttaa vaivoja ja lyhentää elinikää (naytä tautisivu). Jos on, ehdota koko perheen ruokaremonttia, ihmiset ja koira. Muutos syömisessä sekä liikunnan aloitus. Paljonko koiraa tällä hetkellä ulkoilutetaan? Määrään voisi lisätä pari lyhyttä lenkkiä kunnon mukaan.
        Voit myös yrittää saada vanhempasi viemään koiran eläinlääkärille, missä selviää asioitten nykytila. Ylisyöttäminen on myös eläinrääkkäystä :/ toivottavasti pystyt auttamaan koiraa :)


      • näimpä
        Tässä yksi linkki kirjoitti:

        Makaronilaatikossa on lihaa, kananmunaa ja rasvaa. Kaikki koiralle tarpeellisia! Juustossa on kalsiumia ja rasvaa.

        Aloittaja: tämä sivu näyttää aika hyvältä
        http://www.ylipainoinenkoira.fi/ihannepaino.html
        Laske sieltä, paljonko koiran tulisi oikeasti syödä päivässä. Tiedätkö paljonko koira suunnilleen painoi, kun se tuli vanhemmillesi? Onko myös vanhempiesi ruokailutottumuksissa parantamisen varaa? Jos ei, kysy miksi haluavat koiralle aiheuttaa vaivoja ja lyhentää elinikää (naytä tautisivu). Jos on, ehdota koko perheen ruokaremonttia, ihmiset ja koira. Muutos syömisessä sekä liikunnan aloitus. Paljonko koiraa tällä hetkellä ulkoilutetaan? Määrään voisi lisätä pari lyhyttä lenkkiä kunnon mukaan.
        Voit myös yrittää saada vanhempasi viemään koiran eläinlääkärille, missä selviää asioitten nykytila. Ylisyöttäminen on myös eläinrääkkäystä :/ toivottavasti pystyt auttamaan koiraa :)

        Makaronilaatikko on suurimmaksi osaksi makaronia. Eli vehnäjauhoja ja vettä. Jauheliha on terveellisempää syöttää ihan raakana. Samoin kananmuna.


      • Kananmuna"
        näimpä kirjoitti:

        Makaronilaatikko on suurimmaksi osaksi makaronia. Eli vehnäjauhoja ja vettä. Jauheliha on terveellisempää syöttää ihan raakana. Samoin kananmuna.

        Meillä koirat syövät mieluummin paistettua lihaa, siitä ei mene vatsakaan kuralle. Kananmunan annan yleensä keitettynä. Mikä on peruste, että raaka kananmuna? Meillä myöskin syötetään koirille muutakin kuin lihaa, mielestäni makaroni on aivan hyvä vatsantäyte. Siitä saa hiilareita aivotyöskentelyyn. Koirilla turkki kiiltää, ovat pirteitä ja hyvässä kunnossa vaikkeivat noudata raakaruokavaliota.


    • Luikersson

      Ne luut ovat koiralle ihan hyvästä, eivätkä lihota. Raksuvalinta asiallinen.
      Mutta mikään leikkaus ei lihota koiraa. Lihomiseen on yksi ainoa selitys: koira saa liikaa ruokaa. Lihominen on liikaenergiaa niin koirilla kuin ihmisillä, ei läskiä tyhjästä synny!

      Lihomisen syynä on varmasti tuo ruualla hemmottelu, makupalojen anto.
      Normikoira hotkaisisi lihapullan hetkessä, mutta ylensyönyt koira ei, koska sen ei ole nälkä. Koska se saa liikaa ruokaa. Frolicit voisi jätää kokonaan pois.

      Terveen ruokinnan perusta on kaksi päivittäistä ruokintaa monipuolisella maittavalla kokoonpanolla ja sitten välissä ei mitään. Paitsi reipasta liikuntaa ja lepoakin.

      Rakastan minäkin koiriani, mutta osoitan sen huolehtimalla niiden ulkoiluista ja liikunnasta ja rapsuttelemalla iltasella. Välipaloja ei meillä tarjoilla ollenkaan, kaikki herkutkin säästellään siihen ateria-annokseen.

      Ymmärrän, että vanhempasi päätä ei niin vaan käännetä, mutta tässä annoin sinulle vähän mielipiteenvahvistusta ;)

      • 1017

        Luut voivat laittaa mahan kovalle eli ei kannata päivittäin antaa. Eivätkä ne muutenkaan saisi olla pääasiallisena ravintona. Tosin aloittajan koira ei niitä syö mutta kuitenkin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      139
      3877
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      336
      2792
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2219
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      45
      2073
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      14
      1803
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1595
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      147
      1321
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1232
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      90
      1053
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      54
      1031
    Aihe