Sain viime viikolla kelalta laput, joissa oli mainittu kuntoutus yms juttuja, sekä työkyvyttömyyseläkkeen hakemista, mikäli sairauteni jatkuu. Olen ymmärtänyt, että lääkärini lisäksi työpaikan lääkäri kirjoittaa jälleen b-lausunnot, mutta tarvitaanko vielä muuta juoksemista eri virastoissa vai jääkö se sitten herran haltuun ja odotellaan mitä laittavat.
eläkelappuja
6
214
Vastaukset
- eläkkeellepäässyt
Laita eläkehakupaperit omaan viimeiseen OMAAN ELÄKEYHTIÖÖN----->EI KELAAN
KIRJOITA TARKKA; LYHYT OMA KUVAUS SAIRAUKSISTASI, EI JAARITTELUA
Hanki luotettava/t lääkäri/t ja mielellään erikoislääkärilausunnot, kaikista sairauksista
Esim.Ortopedi= Nivelrikko, madaltumat, kulumat, hermosärky
Fysiatri
Neurologi
Psykologi
Psykiatri- 16+1
Jos työeläke on pieni, niin Kelasta haetaan lisäksi kansaneläkettä ja takuueläkettä. Ne haetaan samalla lomakkeella.
- 16+1
16+1 kirjoitti:
Jos työeläke on pieni, niin Kelasta haetaan lisäksi kansaneläkettä ja takuueläkettä. Ne haetaan samalla lomakkeella.
Siis työeläke ja Kelan kansaneläke haetaan samalla lomekkeella, takuueläke haetaan erikseen.
- gsdthjdjhy
Kirjoita, kuinka sairaus rajoittaa elämääsi ja kuinka se estää työnteon.
- oaisjshgd
Kiitos vastauksista. Hommaan lausunnot ja skrivaan itsekin.
- 0987650+0
Tuossa kakkosviestissä luki, että ei Kelaan? Miksi? Sieltähän sitä haetaan? lääkäritkin sanovat, että toimitettava hakemuksen kelaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921766- 851252
- 1101123
- 71954
- 105901
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 47741
- 36732
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47681- 33663