Poltetuista savitiilistä muuratun tulipesän alareunasta suuluukun vierestä on irronnut/ lohjennut pari kapeaa ohutta (25mm) tulitiiltä. Myös savitiilestä on lohjennut senttiä paksu palanen.
Uudet tulitiilet nojaavat päistään ja osin alalaidoistaan vanhoihin tulitiiliin, joten siinä taitaisi kyseeseen tulla parin millin tulilaastisauma.
Mutta entä tulitiilien taustat? Sieltä löytyy ehjää savitiiltä ja se senttiä vahva lohkeama. Näytti siltä, että tuli- ja savitiilet ovat olleet aikoinaan kaikki yhtä "jöötiä".
Toimiiko tulilaasti savitiilen ja tulitiilen välissä? Eli, saako tulitiiltä liimattua selästään pystyyn tiilipintaan?
Sen sentin kolon voisi varmaan oikoa savilaastilla, mutta toimiiko tulilaastiliimaus savilaastia vastaan?
Vai pitäisikö tausta jättää jotenkin "irralleen".
???
Tulitiilen "kiinnitys"?
26v oli kestänyt
1
3786
Vastaukset
- 3+1
Eri materiaali laajenee eri tavoin joten hankala saada liitosta aikaseksi.
Voisit kokeilla vesilasilla niin tartunta kyllä hyvä.
Tulenkestävä valumassa on ainut menetelmä jolla olen saanut kestävän korjauksen tulipesään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470