Poltetuista savitiilistä muuratun tulipesän alareunasta suuluukun vierestä on irronnut/ lohjennut pari kapeaa ohutta (25mm) tulitiiltä. Myös savitiilestä on lohjennut senttiä paksu palanen.
Uudet tulitiilet nojaavat päistään ja osin alalaidoistaan vanhoihin tulitiiliin, joten siinä taitaisi kyseeseen tulla parin millin tulilaastisauma.
Mutta entä tulitiilien taustat? Sieltä löytyy ehjää savitiiltä ja se senttiä vahva lohkeama. Näytti siltä, että tuli- ja savitiilet ovat olleet aikoinaan kaikki yhtä "jöötiä".
Toimiiko tulilaasti savitiilen ja tulitiilen välissä? Eli, saako tulitiiltä liimattua selästään pystyyn tiilipintaan?
Sen sentin kolon voisi varmaan oikoa savilaastilla, mutta toimiiko tulilaastiliimaus savilaastia vastaan?
Vai pitäisikö tausta jättää jotenkin "irralleen".
???
Tulitiilen "kiinnitys"?
26v oli kestänyt
1
4202
Vastaukset 1
- 3+1
Eri materiaali laajenee eri tavoin joten hankala saada liitosta aikaseksi.
Voisit kokeilla vesilasilla niin tartunta kyllä hyvä.
Tulenkestävä valumassa on ainut menetelmä jolla olen saanut kestävän korjauksen tulipesään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134762Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197720Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars102686Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47667Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!28653- 61629
- 47590
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59535Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520