Jääviysasiaa

Miten käy jos tulee ilmi, että syytteeseen saatetuilla henkilöillä on kavereita poliisissa ja syyttäjä panee rikosilmoituksen laatikon pohjajlle koska ei voi laittaa kavereitaan vastuulle rikoksista? Tämä ei ole epäilys vaan yllättävä totuus.
1363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ns. pitkään syyttäjällä olleita rikosasioita putkahtaa aina silloin tällöin julkisuuteen, kun valtakunnansyyttäjältä tulee pyyhkeitä. Joskus on juttuja jopa päässyt vanhenemaan mutta, että syyttäjä jättäisi syyttämättä, koska syytetty olisi hänen kavereitaan on ennen kuulumatonta. Kyllä syyttäjät osaavat tällöin jäävätä itsensä.

Asian voi aina tarkistaa tekemällä siitä kantelun.

http://www.vksv.oikeus.fi/fi/index/valtakunnansyyttajanvirasto/valtakunnansyyttaja.html

Äänestä

On tehtykin jo, siis se kantelu eri tahoille mutta se tietysti kestää aikansa. Siksi ajattelin kysyä jo etukäteen miltä juttu näyttää kun syyttäjä ei ole jäävännyt itseään vaan pani jutun syrjään kun ajatteli, ettei ulkomailta käsin asiaa saataisi selville. Nyt se kuitenkin tuli julki.

Äänestä
  • Ei tunnu oikein uskottavalta. En usko, että yksikään syyttäjä laittaa virkaansa katolle ja on valmis lähtemään muutamaksi vuodeksi linnaan jonkun kaverisuhteen vuoksi.

    Äänestä

Ei sinun tarvitsekaan uskoa, en ole täällä vakuuttelemassa jutun todellisuutta vaan kysymässä sen seurauksista.

Mitäs kuvittelet kuinka yllättyneitä olimme itse kun kuultiin se???!!! Syntyikin kovaa vipinää. Tuomarin tai syyttäjän tittelit ei tee ihmisestä suurempaa välkkyä jos perusälykkyys on tuon asteinen, että menee tyrimään tuolla tavalla.

Jos yksikään juristi ei ei tekisi tuollaista, miksi sitten olisi korkeammat instanssit kuten eduskunnan okeusasiamiehet ym...olemassa, että voivat puuttua asioihin kun rikkeitä tapahtuu?

Ei kannata olla liian luottavainen ja sinisilmäinen ja uskoa, että Suomessa kaikki ovat rehellisiä ja koskaan ei tapahdu mitään väärää!!

Äänestä
  • ****Ei kannata olla liian luottavainen ja sinisilmäinen ja uskoa, että Suomessa kaikki ovat rehellisiä ja koskaan ei tapahdu mitään väärää!! ****

    Ehkä jotain asioista tietävänä ei muistissani ole yhtään tapausta, että viimeisen 40 vuoden aikana yksikään syyttäjä olisi joutunut linnaan virkavirheen vuoksi. Muutama tuomari on kyllä virkavirheestä vankeutta saanut.
    Lähes aina löytyy hyväksyttävä syy, miksi virkamies on toiminut toisin, mitä kantelija on halunnut.

    Äänestä

Ehkä et ole tietoinen mitä koko maassa tapahtuu ja tuskin kaikki edes tulee julkisuuteen. Tässäkin nojautuivat varmasti siihen uskomukseen, että kaukaa emme saisi asiaa tietoomme. Hankalaahan se onkin ja aikaa vievää mutta lopussa kiitos seisoo! :)

Kavaltajilla tuttavia siellä sun täällä pikkukaupungissa ja asiakirjaväärennöksiin sai apua virkamies - tutultaan. Reippaasti vaan homma hoitui ja tässä on iso sotku nyt selvitettävänä. Tuskin se syyttäjä(kään) mihinkään linnaan tuosta joutuu. Oikeuslaitos suojelee omiaan! Julkisuuteen asia kyllä viedään.

Miksi tällaista tapahtuu? Siksi kun ihmiset on opetettu luottamaan sokeasti virkavaltaan ja oikeussysteemiin. Kansa ei osaa varoa tai epäillä ja valtaa käsissään pitävät rikkovat itse lakia luottaen ihmisten tyhmyyteen! Näin tässä vaan on käynyt ja täsä vaiheessa olen jo tosi vihainen.

Eniten ärsyttää nähdä, että "jotain asioista tietävät" yrittävät vesittää tapahtuneen ja puolustavat "omiaan". Siinä syy miksi näitä ei tule enempi julkisuuteen ihmisten tietoon. Ne lakaistaan kiireesti maton alle. Onneksi minulla riittää sinnikkyyttä ja energiaa viedä asia loppuun asti!

"Lähes aina löytyy hyväksyttävä syy, miksi virkamies on toiminut toisin, mitä kantelija on halunnut."-------Koskaan ei ole olemassa hyväksyttävää syytä panna rikoksia laatikon pohjalle kun esillä on vedenpitävät todisteet ja kyseessä ns."isommat" asiat. Ei tässä puhuta pyörävarkaudesta! Kyse on rikosilmoituksesta!

Vaikka sinä et olisi 40 v aikana kuullut etkä nähnyt vastaavaa, näitä kuhisee kannen alla vaikka kuinka paljon. Ei uskoisi "lakia" edustavien" käyttävän tuollaista asennetta...mutta näkyy olevan jotakuinkin yleinen tapa...

Äänestä
  • ****--Koskaan ei ole olemassa hyväksyttävää syytä panna rikoksia laatikon pohjalle kun esillä on vedenpitävät todisteet****

    Hoh, hoijaa. Et näköjään ymmärrä, että kantelija ei päätä siitä, onko rikos tapahtunut vai ei ole.

    Äänestä

  • nigger-hubby kirjoitti:

    ****--Koskaan ei ole olemassa hyväksyttävää syytä panna rikoksia laatikon pohjalle kun esillä on vedenpitävät todisteet****

    Hoh, hoijaa. Et näköjään ymmärrä, että kantelija ei päätä siitä, onko rikos tapahtunut vai ei ole.

    ***Hoh, hoijaa. Et näköjään ymmärrä, että kantelija ei päätä siitä, onko rikos tapahtunut vai ei ole. ***

    Vähän faktaa tälle, ???? kyselijälle. V. 1981 - 2001 ap.oikeuskansalerina toiminut Jukka Pasanen määräsi nostettavaksi yhden (1) syytteen 18.000 kantelusta.

    Joka ikinen kantelija oli sitä mieltä, että virkamies oli tehnyt rikoksen. MUTTA, kun kantelija ei päätä, onko rikos tapahtunut, vai ei ja nostetaanko siitä syyte, niin seulan läpäisi 18.000 kantelusta vain yksi (1) tapaus.

    Äänestä

  • nigger-hubby kirjoitti:

    ***Hoh, hoijaa. Et näköjään ymmärrä, että kantelija ei päätä siitä, onko rikos tapahtunut vai ei ole. ***

    Vähän faktaa tälle, ???? kyselijälle. V. 1981 - 2001 ap.oikeuskansalerina toiminut Jukka Pasanen määräsi nostettavaksi yhden (1) syytteen 18.000 kantelusta.

    Joka ikinen kantelija oli sitä mieltä, että virkamies oli tehnyt rikoksen. MUTTA, kun kantelija ei päätä, onko rikos tapahtunut, vai ei ja nostetaanko siitä syyte, niin seulan läpäisi 18.000 kantelusta vain yksi (1) tapaus.

    """""""""""Vähän faktaa tälle, ???? kyselijälle. V. 1981 - 2001 ap.oikeuskansalerina toiminut Jukka Pasanen määräsi nostettavaksi yhden (1) syytteen 18.000 kantelusta.

    Joka ikinen kantelija oli sitä mieltä, että virkamies oli tehnyt rikoksen. MUTTA, kun kantelija ei päätä, onko rikos tapahtunut, vai ei ja nostetaanko siitä syyte, niin seulan läpäisi 18.000 kantelusta vain yksi (1) tapaus.""""""""""""""""2

    Hoh hoijaa tosiaan!

    taas tätä 30 vuotta vanhaa roskaa

    Äänestä

  • nigger-hubby kirjoitti:

    ***Hoh, hoijaa. Et näköjään ymmärrä, että kantelija ei päätä siitä, onko rikos tapahtunut vai ei ole. ***

    Vähän faktaa tälle, ???? kyselijälle. V. 1981 - 2001 ap.oikeuskansalerina toiminut Jukka Pasanen määräsi nostettavaksi yhden (1) syytteen 18.000 kantelusta.

    Joka ikinen kantelija oli sitä mieltä, että virkamies oli tehnyt rikoksen. MUTTA, kun kantelija ei päätä, onko rikos tapahtunut, vai ei ja nostetaanko siitä syyte, niin seulan läpäisi 18.000 kantelusta vain yksi (1) tapaus.

    Tämä on muuten hyvä todiste siitä miten viranomaisten hyvävelikerho toimii, ja sehän toimii kuten hyvävelikerhon jäsen oikeuskansaleri osoittaa.

    Äänestä

Ajattelin, että jos tänne eksyisi joku oikeasti lakiasioita ymmärtävä mutta näkyy olevan väärä paikka. Nimimerkkien takaa kuka tahansa esittelee vain omia näkemyksiään...

Minulle on jo varatuomari ja oikeusneuvos vahvistaneet, että kyseessä on rikos, tämä ei ole mikään tulkinnanvarainen asia vaan fakta josta en lähde vääntämään täällä kättä. En ole tuonut esille täällä asiakirjoja enkä todisteita, ne kun eivät kuulu tällaiselle palstalle joten teistä kukaan ei voi myöskään antaa mitään mielipidettä niiden suhteen.

Kysyin yksinomaan millaisia seurauksia on syyttäjän ja poliisien toiminnasta. Nyt ei ole kyse mitä rikosilmoitus sisältää vaan siitä kuinka sen suhteen on toimittu ja olen saanut ohjeet miten toimia jatkossa ja se on jo heti tehtykin. Oikeusneuvos ja hovioikeuden varatuomari sentään tuntevat rikosilmoituksen sisällön ja kehoittivat minua viemään sen viipymättä eteenpäin.

Joten nämä "Hoh, hoijaa. Et näköjään ymmärrä, että kantelija ei päätä siitä, onko rikos tapahtunut vai ei ole." kommentit ovat täysin tyhjiä olettamuksia jotka jääköön tietämättömän ajattelijan piikkiin...Ethän sinä nigger-hubby voi vängätä vastaan kun et tunne faktoja!

Jos kenellä ei ole aiheesta kunnollista tietoa, olisi parasta ettei sitten antaisi tuollaisia mutu-vastauksia. Kyllä minä ymmärrän ettei tavallisella tallaajalla ole asiatietoa, kunhan kokeilin josko sattuisi paikalle ammattilaisia mutta eivät kuitenkaan taida lorvia tällaisella vapaalla palstalla missä voi kirjoitella mitä tahansa. Tyylistä aina heti näkee onko vastaaja asiallinen ammattilainen, hohhoijottelut ei kuulu rekvisiittaan...

Äänestä
  • ****Minulle on jo varatuomari ja oikeusneuvos vahvistaneet, että kyseessä on rikos, ****

    Jos et edellämainituilta osaa kysyä mitä seuraamuksia syyttäjälle koituu, jos väitteesi pitää paikkansa, niin hihnan täytyy silloin hinkata tyhjää. Ihan noin pokkana -useita vuosia vankeutta ja viran menetys. Et kai ole tosiaan niin typerä, ettet osaa itse lukea rikoslain virkarikosluvusta, RL 40.
    Epäilen kuitenkin, että sekä varatuomari, että oikeusneuvos ovat kumpikin huomanneet minkälaisen henkilön kanssa ovat nyt tekemisissä. Niinhän he aina kehoittavat, kun eivät viitsi ryhtyä väittelemään. Pääsevät hankalasta ihmisestä.

    Käsität kait, että jos väitteesi on totta, niin iltapäivälehdille riittää lööppejä.

    Äänestä

Ok. Ei siis ketään jolla olisi tietoa asioista.
Typeräksi haukkumisella ja halveksivilla olettamuksilla ei kummankaan kantaa ottaneen kommentoijan sanomisilla ole pohjaa.

Onneksi ette ole lakimiehiä, ette noilla eväillä etenisi kovinkaan pitkälle. Kovin sairasta on asettua rikoksenilmoittajaa vastaan ja väittää hankalaksi ihmiseksi mutta ilmeisesti kyseessä tyyppi(tai kaksi) joka on itse rikollinen ja purkaa täällä vihaansa tällä tavalla. Tervejärkinen tajuaisi mistä on kyse ja mitä kysytään.

Virhe oli kysellä näillä palstoilla mitään. Huomaan, että äänessä on juuri ne joilla jotakin niitä vastaan jotka sitkeästi kaivavat esille laittomuuksia ja rikoksia.

Toivottavasti jäätte itse kiinni siitä mihin olette syyllistyneet. Suomessa kyllä riittää teitä rikollisia joka lähtöön kun laki on liian löpperö mutta kyllä minä ainakin pääsen hyvin eteenpäin, olenhan jo voittanut yhden osan tästäkin jupakasta. Kommenteistanne jotenkin huokuu esille oikeuden voittamisen pelko!!!

Tyhmäkin ymmärtäisi, että jos tällaisella palstalla kysytään jotakin, se ei johdu siitä etteikö varatuomarilta tai oikeusneuvokselta voisi kysyä samaa asiaa. Täällä kuvittelin monen muun kertovan omia kokemuksiaan mutta paikalla onkin vain 2 lakia pakoilevaa sälliä jotka kääntää asian nurinpäin ja yrittävät tehdä uhrista syyllistä.

Noh, oppia ikä kaikki. Missäs muualla te hilluisitte ellette sitten yleisellä palstalla päästelemässä höyryjänne....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Yksi kysymys kirjoitti:

Miten käy jos tulee ilmi, että syytteeseen saatetuilla henkilöillä on kavereita poliisissa ja syyttäjä panee rikosilmoituksen laatikon pohjajlle koska ei voi laittaa kavereitaan vastuulle rikoksista? Tämä ei ole epäilys vaan yllättävä totuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu