Mistä johtuu, että olen alapäästä aina märkä?
ei ole siis mitään valkovuotoa tai muuta vastaavaa, koska se on ns. vetistä.
parina päivänä minulta tiputteli verta, mutta sekin meni ohitse. on tosi epämukava olla, kun alapää ns. vuotaa. välillä ei edes tule pikkuhousuille, vaan on muuten kostea.
lisäksi alapää ei kauhean hyvälle tuoksu, vaan on aika pistävä, ei kuitenkaan kalanhajuinen (ehkä enemmän pissanhajuinen). pesen alapään aina mennessäni suihkuun. olen käynyt gynellä ja hän sanoi ettei ole mitään vikaa. ei ole kirvelyä tai muutakaan kutinaa. enkä ole raskaana tai ollut raskaana. harrastan sormiseksiä suurimmaksi osaksi. minulla ei ole suoranaisesti todettu virtsatieinfektiota, mutta lääkäri passitti silti apteekkiin antibioottikuuria hakemaan joku kuukausi sitten.
******** kun hommalle ei voi tehdä mitään...onko kellään samanlaista ongelmaa? olis kiva päästä jotenkin eroon. en rupea antibiootteja napsimaan, kun edellisen kuurin aikana oksensin melkein kaiken ulos. toivotonta :(
AUTTAKAA ALAPÄÄ MÄRKÄ
5
7655
Vastaukset
- apua5
lisätään vielä etten aina ole ollut näin märkä, joten ei ole mikään, että "jotkut naiset vuotaa enemmän" kun en aikaisemmin ole näin oireillut.
olen jo mäkättänyt monelle lääkärille tästä eikä kukaan oikein osaa sanoa mitään. - 5+10
Huh, en siis ole yksin! Minäkin vuodan tuntemattomasta syystä!
Erittäin kiusallista ja ärsyttävää, häiritsevää. Näin kotonakin kun istuu koneella hieman etukenossa, niin housuihin jää pieni vana, samoin tuoliin.... Töissäkin joutuu istumaan tosi varovaisesti eikä missään nimessä etukenossa, ettei tule läpi..
Alkkarit ovat kokoajan kosteat, saa vaihtaa 1-3 kertaa päivässä. Ja kun ulkonakin kävelee, niin todella nopeasti jalkovälissä alkaa tuntua märältä, eikä uskalla oikein istua, ennen kuin käy vessassa, ettei vaan tule läpi.
Inhoan niin kauheasti kaiken maailman housunsuojien käyttöä, ovat epämukavia.
Kuukautiset ovat minulla vähän mitä ovat, olivat kerran yli puoli vuotta poissa. Nykyään kerran kuussa tai parissa, kestää viikon, vuoto erittäin niukkaa eikä edes kipuja. Mutta eihän se minua haittaa, hyvä vaan!
En syö mitään lääkkeitä, en e-pillereitä, enkä ole koskaan ollut yhdynnässä. Ja ikää on 21.- APUA5
Huh, mukava kuulla etten ole ainut ongelman kanssa. Pelkään aina pahinta :D. Minäkään en käytä e-pillereitä enkä ole ns. normaalissa yhdynnässä ollut.
- fysioammattilainen
Olisko mahdollista, että olis kyse lievästä virtsan karkailusta. Sehän siis voi olla jus tuollasta tihkumistakin. Ei sen aina tarvi merkitä että oikein lirahtaa.
Virtsankarkailuun altistaa siis vähäinen liikunta, ylipaino, huonot lantionpohjan lihakset, joskus jotkut lääkketkin.... No netistä löytyy varmaan lisääkin aiheesta.
Itse fysioterapian ammattilaisena tuli mieleen juurikin tuosta, että kun istuessa kumartuu eteenpäin, rakko joutuu puristuksiin ja silloin virtsaa voi tihkua, jos sulkijalihas pettää. Sama juttu kävellessä, jos ei pidätyskyky riitä.
Sekin vielä, jos kosteus haiskahtaa pissalle. Normaali emättimen eritehän ei haise pissalle.- 10+5
No eipähän tässä aivan missinmitoissa kyllä ollakaan. :D
Kosteuden hajusta en itse oikein osaa sanoa mitään. En erota siitä oikein virtsan hajua. Paha se haju on joka tapauksessa.
Mutta kiitos paljon viestistäsi, eipähän tarvitse enää hirveästi murehtia kun tietää miten asiaan voi vaikuttaa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743387
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753127Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683002On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662661Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611729
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351695
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181679- 601618