mittasin nettini nopeuden.
latausnopeus: 80,86 Mbit/s
lähetysnopeus: 9,69 Mbit/s
pitäisi olla 100 megan netti???
latausnopeus: 80,86 Mbit/s
lähetysnopeus: 9,69 Mbit/s
pitäisi olla 100 megan netti???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Normaalilta vaikuttaa nopeus.
Sulla on varmaan Sonera tai Dna, Elisalla tulee 110/10 jatkuvalla syötöllä. Vaikuttaa ehkä kun on uudet kuidut, sais 250 megaisen mutta en näe siihen tarvetta. Nytkin Steamin pelit tulee siinä välissä kun on käynyt paskalla ja lukenut tabletilla Jallua samalla
Mulla on vajaa 20v vanha kämppä ja nyt ollut loppukestästä kaapelissa elisa viihde. Nopeus on sopimuksessa 100/5 ja saan 80-120 /4,2-4,5
Ainua ongelma on tuo että ei tämä ole vajaan 40e arvoista.
Aivan OK.
Netistä ei saa koskaan liittymäsopimiksen nimellisnopeutta muuta kuin "vikatapauksissa."
Ei saakaan, mulla DNA kaapeli 40/8 ja tulee vaan 39,5/7,9 megaa. Pitäiskö valittaa?
Olen huomannut että menee yli tuon 100 Megan kun esim sammuttaa kaikki muuta sähkövempaimet, nopeus nopeutuu kun kaverini käski sammuttaa jääkaapin ja lattiamämmityksen? Kuinka tämä siihen vaikuttaa muka?
Tietotekniikka on ihmeellistä!
ni niin näkyy :) mieleen tuli ajatus että vaikuttaako hankaussähkön lisääntyminen huoneessa netin nopeuteen?, tämmösiä pikkutuhmia täällä töissä tulee mietittyä ;)
Öhöm...vai sellaista sähköä olet siellä saanut aikaan, olisinpa minä ollut kärpänen katossa ;)