Onko ketään täällä painostettu alkamaan,hoitamaan puolisonne dementia sairasta vanhempaa?Kun hoitopaikkaa ei ole löytynyt tai löydy.Kuinka moni ottais hatkat?
Painostettu hoitamaan
7
243
Vastaukset
- .......
En alkaisi, ei varmasti ole pakko.
- ei pakosta
Ei varmaankaan ole pakko hoitaa,itse teen tätä vapaaehtoisesti.En halua puolisoni kärsivän märissä vaipoissa.Ei siellä osastoilla ole aikaa yksilölliseen hoitoon.
juu,ei tuo hoito ole kehuttava tässä maassa jos laitokseen joutuu
- 50 mies omaishoitaja
Kyllä se vapaaehtoista on hoitaako kotona vai jättääkö laitokseen loppuiäksi. Itse valitsin vaimon kotihoidon ja toistaiseksi on hyvin pärjätty vaikka raskasta välillä onkin. Vaimo ollut kotona 3 kuukautta.
50 mies omaishoitaja kirjoitti:
Kyllä se vapaaehtoista on hoitaako kotona vai jättääkö laitokseen loppuiäksi. Itse valitsin vaimon kotihoidon ja toistaiseksi on hyvin pärjätty vaikka raskasta välillä onkin. Vaimo ollut kotona 3 kuukautta.
Hmm,en nyt tiedä pakosta.Mutta en olisi osannut elää itseni kanssa jos olisin heti "heivannut" miestäni ja jatkanut omaa elämääni,vaikka hän ehdottikin sitä kun oli vielä suht terve.Kyllä se tunneside on niin eri,kuin jospa ajattelen äitiäni.En rupea enää omaishoitajaksi,jos vaan suinkin pystyn väistämään.
Nyt kun katselen 4-5 v taaksepäin tätä omaishoitajuutta,niin ONNEKSI en tiennyt etukäteen mitä oli odotettavissa.Kaikki tuska,ja valvominen,huoli ja suru,luopuminen,huono omatunto,jatkuva riittämättömyys,siinä on loppuelämäksi käsiteltävää.Ei huhheijaaa,kamalaa elämää.
Nyt on vaan sääliä jäljellä kun katselen ihmisrauniota.Ei helvata,never again!
Elän itsekseni koko loppuelämän ,uusia hoidettavia en ota :)
- ei ihan mummeli viel
ristiina veit sanat suustani,aivan samat tunteet on minullaki.Ei ihmistä voinut heittä kun roskaa nurkkaan jonka kanssa on elämän parhaat vuosikymmenet elänyt.Ihmettelen miten joku voi.On han tuon tuskankin kanssa oppinut elämään ja osannut antaa paremmille hetkille arvoa.
- Kiitos kaikille
asiallisista ja rehellisistä vastauksistanne.Siis kyseessähän ei
ole puolisoni vaan hänen äitinsä,taisin ilmaista huonosti asiani.
Itse olen pahasti vammautunut ja tarvitsen apua esim,ostosten
tekemisessä ja raskaassa siivouksessa.En pysty nostamaan 5
kiloa enenpää molemmilla käsilläni.Tilani on etenevä ja prognoosis huono.Kyse ei ole dementiasta.Olen tässä nyt miettinyt että en voi tai jaksa alkaa hoitamaan aktiivista dementikkoa joilla on harhojakin alkanut tulemaan.
Myöskin olen surukseni tullut ymmärtämään sen että en voisi
hoitaa miestä jos hän joutuisi vuodepotilaaksi.Tiedän mitä on
olla vuodepotilaana kuukausi kaupalla.Vaikka kuinka käänneltäisiin ,niin aina on kipee.Ja minä kun en pysty kääntelemään.Tää on niin masentavaa että en osaa ajatuksia
sanoiksi pukea.Ajatus siitä että joudun ehkä jättämään perheeni,kun vain en pysty ja jaksa.
Asun siis ulkomailla ja täällä ei pääse hoivakotiin ennen kun
on täysin liikuntakyvytön.Yksityiseen pääsee jos on varaa.
Anoppi käy nyt "päivähoidossa"2kertaa viikossa.Haluaisin
että kävis joka viikonpäivä.Mut sit taas anoppi unohtais ruan laiton kait?Kun ei tartte yrittää?Tykkää laittaa ruokaa,mutta tosi
vaikeeksi on alkanut käymään.
Koko ajan pitää kattoa lunttilappuja.
Toisinaan virkistyy päiväkodissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476