Proffsaviation hakee mol.fi sivustolla matkustamohenkilökuntaa koulutukseen. Ei siis takaa ilmeisesti työpaikkaa, kyseessä vain koulutus josta voi olla hyötyä tulevaisuudessa? Vai tietääkö joku tästä enemmän?
Matkustamohenkikuntaa
travelling2
5291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Matkustamohenkilökuntaa siis piti olla otsikko :D
Ei takaa mitään työpaikkaa... mutta järkkäilee ihmisiä haastatteluihin ja kurssittaa maksusta sen initial sefety trainingin.
Itse kävin aikanaan tuon kurssin, Britt hoiti minut haastatteluun ja preppasi, sain sen oman taivaspaikan. Maksoihan se, mutta olen tyytyväinen, koska hain pari vuotta ominpäin jokaisessa lentoyhtiön haussa ja en onnistunut. Toki samalla kurssilla oli muutama joka ei ei päässyt lentelemään... minua se ainakin auttoi. Nyt lentelen kylläkin jo toisessa yhtiössä.
Tuo koulutus ei takaa mitään muuta kuin sen että saat enemmän tietoa alasta. Jokainen yhtiö kouluttaa joka tapauksessa itse.
Tuosta koulutuksesta voi olla joihinkin yhtiöihin hakiessa jopa haittaa. Brittillä ei ole kovin hyvä maine suurempien yritysten silmissä... en suosittele, kuten sanottu, ei todellakaan takaa mitään ja maksat itsesi vain kipeäksi "turhasta".
Millä perustelet "ei kovin hyvän" maineen? Onko koulutuksessa jotain vikaa vai mistä on kyse?